Námitka (odvolání) proti rozhodnutí ČSSZ

Kdy lze podat námitky?

Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění lze jako řádný opravný prostředek podat písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí účastníku řízení (převzetí rozhodnutí). V případě, že jsou námitky podány po této lhůtě, není k nim přihlíženo – rozhodnutí o důchodu je vždy zasíláno doporučeně do vlastních rukou adresáta. Česká správa sociálního zabezpečení má tedy přesnou informaci, kdy bylo rozhodnutí přijato. Proti rozhodnutí ČSSZ se nepodává odvolání, ale námitky – v souladu s ust. § 88 zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního pojištění. Pokud svou „námitku“ nazvete „odvolání“, případně jakkoliv jinak, nemusíte se obávat, že by ji ČSSZ nepřijala – ČSSZ se vždy řídí skutečným obsahem daného podání a pokud z jeho obsahu bude vyplývat, že se jedná o námitku (i když nazvanou odvolání), ČSSZ podle toho bude postupovat.

V případě, že nesouhlasíte s posouzením svého zdravotního stavu posudkovým lékařem okresní správy sociálního zabezpečení, není možné podat námitku proti „posudku o invaliditě“, který jste obdrželi při jednání na lékařské posudkové službě, ale je třeba vyčkat na rozhodnutí ČSSZ. Teprve proti tomuto rozhodnutí ČSSZ, které obdržíte poštou výše uvedeným způsobem, je možné podat námitku. O možnosti podat nebo nepodat námitku je žadatel vždy poučen – na posudku o invaliditě je uvedena informace, proti němu není možné podat námitku, naopak na rozhodnutí ve věcech důchodového pojištění je v závěru uvedeno poučení o možnosti uplatnit opravný prostředek (námitku).

Kde se odvolat? Kde podat námitky?

Námitky (odvolání) se obecně podávají u orgánu, který rozhodnutí vydal, tedy u ČSSZ. Zákon však umožňuje námitky podat také u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). OSSZ námitky (odvolání) postoupí k dalšímu řízení České správě sociálního zabezpečení.

Jaké má mít námitka náležitosti?

Námitka musí obsahovat údaj o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje – na rozhodnutí je vždy uvedeno číslo jednací, vždy se jedná o rodné číslo, vztahující se k danému případu (v naprosté většině případu rodné číslo žadatele o důchod). Dále by v námitce mělo být uvedeno, v jakém rozsahu rozhodnutí napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo – v námitce by nemělo být pouze uvedeno, že s rozhodnutím nesouhlasíte, ale měli byste jasně zdůvodnit, proč s rozhodnutím ČSSZ nesouhlasíte. Není-li v námitce uvedeno, v jakém rozsahu odvolatel rozhodnutí napadá, platí, že se domáhá zrušení celého rozhodnutí.

Z podání musí být také zřejmé, kdo námitku podává, které věci se týká a co se navrhuje. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování. Námitka dále musí obsahovat označení správního orgánu, jemuž je určeno (tj. Česká správa sociálního zabezpečení) a podpis osoby, která námitku podává. K podání námitky lze využít tiskopis ČSSZ, který je k dispozici na všech OSSZ – toto ale není podmínkou a námitku můžete napsat volnou formou.

Jaká je lhůta na vyřízení námitky?

Česká správa sociálního zabezpečení má na rozhodnutí o námitkách 30 dní. Závisí-li rozhodnutí o námitkách na posouzení zdravotního stavu, prodlužuje se lhůta na vyřízení námitky o 60 dnů. Při rozhodování o námitce, ve které je napadáno posouzení zdravotního stavu (u invalidních důchodů) je tedy lhůta na vyřízení námitky 90 dní. Jde-li o zvlášť složitý případ, je možné lhůtu na vyřízení námitek prodloužit o dalších 30 dní.

Námitky nemají odkladný účinek

Námitky nemají odkladný účinek, s výjimkou námitek podaných proti rozhodnutím, kterým bylo důchodci nařízeno vrátit ČSSZ přeplatek na důchodu. Jestliže vám tedy byl rozhodnutím ČSSZ odebrán nebo snížen invalidní důchod, podáním námitky zastavení nebo snížení důchodu neoddálíte. V případě, že by vaše námitka byla úspěšná, bude vám důchod zpětně doplacen.

Žaloba proti rozhodnutí o námitce

Proti rozhodnutí o námitce je možné do dvou měsíců od jejího obdržení podat žalobu k místně příslušnému krajskému soudu. Při podání žaloby nemusíte být žalobce zastupován advokátem (každý však musí sám zvážit, zda žalobu dokáže podat). Podání žaloby je osvobozeno od soudních poplatků. Zdravotní stav pro soud posuzuje posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí.

Otázky a odpovědi k námitkám z naší důchodové poradny naleznete zde.


2.5 4 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
1 měsíc od zveřejnění

Dobrý den, mam dotaz…čssz mi vypocitala castku ktera se ponizila cca o 1/3 ktera byla ponechana na exekuce..zbývající část cca 2/3 mi poslala čssz na ucet ktery blokuji exekuce..samozrejme mi nezustala z 330 000kc ani koruna.. na co mam podat námitku? Jedna se o strobni důchod do kterého jsem sel o 2 roky pozdeji.. Muzou mi tyto vsechny penize vzit exekutori? Dekuji

Ivana Bugnoli
1 rok od zveřejnění

Dobry den,puvodne jsem se chtela zeptat na moji,zatim nevyresenou situaci,ale vidim,ze dcery svagr 34 let je v poslednim stadiu rakoviny-po 2 letech ma ukoncenou nemocenskou,nema vyhlidky na dalsi praci,duchod v nedohlednu a ke vsemu jen invalidni

Milča
1 rok od zveřejnění

Dobrý den mám otázku ohledně neúspěchu u soudu,když ani tam mi neuznají ID tak soudní poplatky výdaje platím já nebo i tak se žádné neplatí .. děkuji

Pavel
2 roky od zveřejnění

Dobrý den, pokud jsem tam napsal pouze jednací číslo a napsal město bydliště a Jmeno a příjmení a jen se podepsal je to problém?

Stachová Hana
4 roky od zveřejnění

Dobrý den,chtěla bych poradit,podávala jsem žádost o důchod,,ale jelikož jsem nesplnila podmínku (rok po.pojisteni anebo aspoň jeden den placeného počin.poj.)zde v ČR jsem pečovala o rodiče 7 let a stále ještě pečují maminku mi za tuto dobu zamítli,předtím jsem pracovala v SR tam mám žádost odeslanou,ale teď mi jde o to či si ještě mohu zpětně doplatit ten jeden den povin.pojisteni ,abych měla nárok na důchod v ČR za pečování za osobu blízkou a jestli to můžu doložit do námitek k rozhodnutí děkuji za odpověď

Bohumil
6 roky od zveřejnění

Dobrý den, nemohu rovnou podat návrh na soudní přezkum rozhodnutí? Musím nejdříve podat námitku? Děkuji

Petr
7 roky od zveřejnění

Dobrý den. Můžete mi prosím poradit Jestli tomu dobře rozumím tak námitku můžu podat na různých místech ČSSZ, ale když to podám kam jsem žádal tak to bude posuzovat jiný doktor nebo ten co posuzoval poprvé a zamítl mi duchod.
Děkuji Petr e

Šárka
7 roky od zveřejnění

Dobrý den.V roce 2014 mě postihla mozková příhoda.Byl mi přiznán I.D.2.stupně.Po roce prodloužení na dva roky.Můj stav se nijak nelepší ,naopak s zhoršil(ovdověla jsem 2012)po psychické stránce i zdravotní stránce.Mám nastoupit do práce,kde mě i když zaměstnávají invalidy,doporučili nenosit berli.Je mi 55 let.Jsem zoufalá,a čekám kdy mě navštíví druhá mozková příhoda.Celý život jsem pracovala,teď opravdu nejsem schopna.Je to smutné,nevěří Vám.Můj posudkový lékař,byl starý člověk.který místo pozdravu,mi ukázal dva paragrafy…ať si vyberu….

Dobra Nodlová
7 roky od zveřejnění
Reakce na:  Šárka

Paní Šárko, chápu Vás, zažila jsem to na vlastní kůži. Také mi dal lékař vybrat ze dvou možností hned po dosednutí na židli. Dostala jste rozhodnutí ČSSZ o odejmutí ID? Do 30 dnů se můžete bránit podáním námitky. Sežeňte si lékařskou zprávu o Vašem současném psychickém stavu a přiložte k námitce. Nechcete se poradit v právní poradně? Jsou zdarma. Nakonec můžete podat i žalobu, kterou také neplatíte a sepsat Vám ji pomůže také právník z občanské poradny. Zkuste to. Chci Vám říct, že zvažuji, jestli pro mne nebude lepší být mezi lidmi, než mezi čtyřmi stěnami sama se svými myšlenkami. Ráda bych do kolektivu, ale jen mezi handicapované lidi, kteří se nehoní za výkony, neřvou na sebe a mají pochopení pro tahle onemocnění. Dobra

Občanka
6 roky od zveřejnění
Reakce na:  Dobra Nodlová

Šárko a Dobro, jaké to byly paragrafy, čeho se týkaly, které vám lékaři dali vybrat ? Dobro, víte o někom, komu LZ (lékařská zpráva) o jeho současném psychickém stavu pomohla jako námitka (odvolání) proti rozhodnutí o odejmutí nebo zastavení, popř. snížení stupně ID ? Děkuji. Občanka

Martin
6 roky od zveřejnění
Reakce na:  Šárka

Moc Vam rozumim, prochazim si uplne to same… Pripadam si jak posledni „nemakacenko“ a prizivnik… Muj posudkovy lekar to skutecne rozhodl z rychliku, ale mozna ma malo casu – je v dozorci rade 5 firem zabyvajicich se lekarskymi pomuckami a ve 2 farmaceutickych… Krom toho suverenne vypracovava „nezavisle“ posudky… Obdivuji ho, ze v 61 letech toto nasazeni zvlada…