Pracující důchodce a pracovní neschopnost (nemocenská)

Pracující důchodci mají také nárok na výplatu náhrady mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel a nemocenské, kterou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení po dobu pracovní neschopnosti. Délka podpůrčí doby, tj. doby po kterou je nárok na výplatu náhrady mzdy a nemocenské, je však u pracujícího důchodce v některých případech omezena oproti běžně stanoveným 380 dnům.

Podpůrčí doba nemocenské

Podpůrčí doba u nemocenské začíná běžet 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost. Podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Do podpůrčí doby se započítávají i předchozí doby nemoci z předchozích 380 dní, pokud od skončení poslední nemocenské neuplynulo alespoň 190 dní.

Výše nemocenské

Výše nemocenské není u poživatelů důchodů nijak krácena – výše nemocenské je tedy naprosto totožná jako u osob, které žádný důchod nepobírají.

Starobní důchodce a nemocenské dávky

Nemocenské se poživateli starobního důchodu vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti (prvních 14 dní vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel) nebo od 15. kalendářního dne nařízené karantény po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů. Po uplynutí podpůrčí doby sice může pracující starobní důchodce zůstat v dočasné pracovní neschopnosti, ale nemá již nárok na výplatu nemocenské. Při více dočasných pracovních neschopnostech v jednom kalendářním roce se nemocenské vyplácí v tomto roce nejvýše po dobu uvedenou výše (70 dní).

Poživatel starobního důchodu nemůže tzv. “marodit v ochranné lhůtě”, tj. nenáleží mu výplata nemocenské v době po ukončení pracovního poměru.

Invalidní důchodce ve 3. stupni invalidity a nemocenská

Stejné omezení jako u starobních důchodců platí také u zaměstnaných invalidních důchodců, kteří pobírají invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Nemocenské se poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti (prvních 14 dní vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel) nebo od 15. kalendářního dne nařízené karantény po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů. Při více dočasných pracovních neschopnostech v jednom kalendářním roce se nemocenské vyplácí v tomto roce nejvýše po dobu uvedenou výše (70 dní).

Stejně jako u starobního důchodce neplyne ochranná lhůta ani u poživatele invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně – není možné pobírat nemocenskou po skončení pracovního poměru.

Invalidní důchodce v 1. a 2. stupni invalidity a nemocenská

Podpůrčí doba nemocenské u invalidních důchodců pobírajících invalidní důchod prvního nebo druhého stupně, není nikterak omezena a tito invalidní důchodci mohou vyčerpat podpůrčí dobu v rozsahu až 380 dní. Stejně jako osoby, které žádný důchod nepobírají.


16
Diskuse čtenářů

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Jitka Píchová

Od 27.6.19 jsem starobní důchodce, pracující se smlouvou na dobu určitou do 30.11. 19 a v měsíci říjnu mě čeká operace s dlouhodobou PN.Mam dotaz zda i tady platí podp doba 70dní , nebo se krátí. , když budu necelých půl roku jako prac. důchodce.
Děkuji za odpověď.
Jitka Píchová

petra

Mohu pobírat nemocenskou při invalidním důchodu ve 3. st.?

Alena

Nemocenské dávky pro důchodce jsou v každém kalendářním vypláceny? 70 dní nebo musí od poslední neschopenky odpracovat rok?

Zdeněk Michálek

Jsem v důchodu, mám pracovní smlouvu na neurčito. Měl jsem pracovní úraz: nemocenská trvá 14+70 dní? Nemohu tedy pozastavit důchd, léčba je dlouhodobější.

Romana Kuffnerova

Dobrý den chtěla bych se zeptat . Jsem v invalidnmí důchodů 3 stupně . Dělám přes agenturu. Onemocněla jsem mám neschopenku . Mám nárok na nemocenskou? Děkují

Jana

Dobrý večer ,mám dotaz zkončila jsem nemocenskou 24.7.2017 ,musí se dodržet lhůta 190 dní i když začal Nový rok ??

Jana

Dobrý den.Pobáram invalidní duchod 3 stupně a pracuji na pul uvazku.Chtěla jsem se tedy zeptat jestli mám nárok na vracení daní.Děkuji Jana

lenka

Dobry den,jsem pracujici duchodce smlouva na dobu neurčitou malo nemocná,akorát ted se mi stalo,že jsem se uklouzla a spadla na rameno mám v ortéze předp.doba nemocenské 3 tydny muže mi dát zaměstnavatel vypověd po navratu z nemocenske ještě bych chtěla dělat problémy v práci nemám děkuji za odpověd

Jaroslav Heřman

Dobrý den.
Byl jsem nemocen od 12.5.do 31.8.2017 pro mozkovou příhodu jako starobní důchodce.Za měsíc květen a červen mi byla nemocenská vyplacena.Mám ještě nárok za měsíc červenec a srpen?Děkuji.

Šárka

DOBRÝ DEN.Byl mi po mozkové příhodě přiznán I.D 2stupně. Jelikož jsem sama(vdova),musela jsem si najít práci-Po půl roce,se mi můj stav zhoršil. Prosím,poraďte . Co dělat, Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti.Lékař,mi doporučil práci ukončit.Nejsem nijak náročná ale z I.D.nevyžiji.Děkuji .

Marie Jaskova

Dobry den,jsem ve starobnim duchode a jeste pracuji na HPP,od lonskeho roku jsem na dlouhodobe nemocenske,kde me od srpna prestali vyplacet davky. Myslela jsem si,ze po novem roce me vznikne opet narok na vyplatu nemocenskych davek dle zakona za cca 72dni.Bylo me receno,ze nikoliv I kdyz mam jinou diagnozu. Zajimalo by me,kdyz se vratim do prace,kdy me vznikne opet narok na vyplatu nemovenskych davek,kdybych sla na nemocenskou. Dekuji za odpoved.

Jiří Šlerka

Dobrý den. Jsem pracující důchodce a 1.1.207 jsem si zlomil nohu. Doba léčení asi do konce června. Zajímá mě platba nemocenské. Za pracovní den a nebo za kalendářní den.
Od toho se bude odvijet délka placené nemoci.
Diky za informaci. J.Š.

Šenk Jaroslav

Dobrý den.Prac. dochodca má nárok na soc. dávky v nemocenskej po dobu 81 dní,potom už nie ,prečo mu nadalej strhávate zdrav.poištenie.Není toto v rozporu s ustavou,že všetci sme si rovní a máme rovnaké práva,s rovným zachádzaním,a nie diskriminovat tuto vrstvu,jak sa bránit,asi ustavným sudom a pod.Alebo občaskou neposlušnostou voči zdrav.poištovnám.Oni dobře vedia kolko možu zaplatit za nem.Ale dobře vedia ,že beru neopravnene dalšie poištenie.

Simona Vyhodova

Dobrý den, po přiznání lll.stupně invalidity musí manžel ukončit nemocenskou a musí dát výpověď se zaměstnání? Děkuji za odpověď