Může si invalidní důchodce přivydělat? Je možné být zaměstnaný a pobírat invalidní důchod? Je omezen výdělek poživatelů invalidních důchodů?
Výdělečná činnost není omezena
Zákon o důchodovém pojištění ani jiný právní předpis žádným způsobem neomezuje výdělečnou činnost invalidních důchodců. Výdělečná činnost invalidních důchodců v I., II., ani III. stupni invalidity tedy není omezena výdělkem ani rozsahem činnosti (odpracovanými hodinami; stejně jako u všech zaměstnanců v rozsahu stanoveném zákoníkem práce). Totéž se týká i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).
Zcela mimořádné podmínky
Zcela mimořádnými podmínkami, za nichž je pojištěnec schopen výdělečné činnosti v případě poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %, se rozumí zásadní úprava pracovních podmínek, pořízení a využívání zvláštního vybavení pracoviště, zvláštní úpravy stávajících strojů, nástrojů, používání zvláštních pracovních pomůcek nebo každodenní podpora nebo pomoc na pracovišti formou předčitatelských služeb, tlumočnických služeb nebo pracovní asistence. Nejedná se o hodnocení posudkového lékaře, zda posuzovaný může nebo nemůže pracovat. Jedná se o zhodnocení, za jakých úprav pracovních podmínek je posuzovaný schopen vykonávat výdělečnou činnost. Zcela mimořádné podmínky se přiznávají např. vozíčkářům nebo nevidomým.
Na posudcích o invaliditě vydávaných do roku 2015 osobám, které byly uznány invalidní ve III. stupni invalidity, byla uvedena informace o tom, zda posuzovaný je nebo není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Informaci, že důchodce není schopen výdělečné činnosti ani za zcela mimořádných podmínek, skutečně není možné brát jako zákaz výdělečné činnosti. Protože informace, že posuzovaný není schopen výdělečné činnosti ani za zcela mimořádných podmínek, neznamená, že by nemohl být zaměstnaný, přestala ji ČSSZ od roku 2015 na posudky o invaliditě uvádět (byla uvedena pouze v případě, že posuzovaný je schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek). V dalších letech se informace o zcela mimořádných podmínkách opět začala v posudku o invaliditě objevovat, ale v jiné formulaci (ne/vyžaduje zcela mimořádné podmínky), opět, aby nebyli invalidní důchodci mateni.
Ekonomická podmínka
Poživatelé částečných invalidních důchodů neměli výdělek neomezený vždy. Do roku 2004 musela být splněna tzv. ekonomická podmínka, kdy si částečně invalidní důchodce mohl vydělat pouze do určité výše, která byla závislá na výši výdělků získaných před přiznáním částečného invalidního důchodu, jinak mu výplata invalidního důchodu nenáležela. Ekonomická podmínka se již nesleduje.
Zaměstnavatel nemusí speciálně hlásit zaměstnávání invalidního důchodce
Vzhledem k výše uvedenému dnes již ani neexistuje tzv. Hlášení o zaměstnávání poživatele invalidního důchodu. Zaměstnavatel tedy zaměstnávání invalidního důchodce ČSSZ speciálně nehlásí.
Kontrolní lékařská prohlídka pracujícího invalidního důchodce
Pokles pracovní schopnosti invalidních důchodců se ve většině případů (není-li invalidita přiznána trvale, tj. bez kontrol) pravidelně kontroluje v rámci tzv. kontrolních lékařských prohlídek (KLP). Posudkový lékař v souladu s vyhláškou o posuzování invalidity stanoví procentní pokles pracovní schopnosti. Procentní taxaci uvedenou ve vyhlášce pak může v odůvodněných případech až o 10 % zvýšit, ale také snížit.
U invalidních důchodců v I. a II. stupni invalidity se předpokládá, že budou vykonávat výdělečnou činnost. U invalidních důchodců ve III. stupni invalidity se s trvalým zaměstnáním na plný úvazek nepočítá. V rámci kontrolní lékařské prohlídky pak posudkový lékař může (nikoliv nezbytně musí) snížit procentní taxaci až o 10 %, což může mít za následek snížení stupně invalidity na III. stupeň.
Je třeba pamatovat na to, že k uznání invalidity III. stupně došlo z důvodu poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %. Výkon trvalého zaměstnání na plný úvazek tuto skutečnost popírá a posudkový lékař k tomu může přihlédnout.
Dobrý den, moje známa má invalidní důchod 2stupne pracuje sama na sebe musí odvádět daně?
Dobrý den chci se zeptat jedna známa má invalidní důchod 2 stupně chodí do práce na 4 hodiny a neodvadi daně je to tak správně.? Aby neměla potom problémy děkuji za odpovd
Dobry den jen se chci zeptat mam 1 stupen invavalidni duchod jdu zitra na pohovor kuli zamněstnani na vratnici maji tam 12směny mužuje vykonavat kolik si mužu vydělat
Dobrý den, mám invalidní důchod I.stupně, jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek. Chci se zeptat zdali můžu k tomu všemu mít živnost a přivydělat si. Nechci přijít o důchod? děkuji Jana
Dobrý den jsem invalida prvního stupně s sníženou pracovní schopností o 30%. Kolik si mohu přivydělat a kolik hodin týdně odpracovat?
Zkuste si přečíst článek výše a dozvíte se to.
Dobrý den chci se zeptat jedna moje známa ma invalidní důchod 2stupne pracuje sama na sebe není nikde hlášena musí odvádět daně?
Jsem invalidním důchodcem III stupně Jsem na brigádě, a co výdělek, – musím ho danit a odvádět z vydělané částky sociální a zdravotní pojištění?
Dobrý den,mám dotaz jsem invalidní důchodce mám přidělen 3 stupeň invalidity tedy 70% ( Mám po operaci aorty,vložená umělá cévní protéza)tento důchod jsem měl na rok, a po roce mi daly na 3 roky tedy do roku 2019 moc rád bych na brigádu,nakonec jsem našel práci na vrátnici,rád bych věděl jaké podmínky jsou,aby mi nebyl odebrán tento důchod? Děkuji Dostál Jaroslav
Dobrý den chci se zeptat je mi 54 let. 7 let jsem ČID I stupně. Pracuji na 5 hod denně od pondělí do pátku na smlouvu u úklidové firmy. Do starobního důchodu bych měla jíti v necelích 62 letech. Kolik by můj starobní důchod mohl činit děkuji