Žádost o invalidní důchod

Jak napsat žádost o invalidní důchod?

Žádost o invalidní důchod si žadatelé o důchod nesepisují sami, ale žádost sepisuje pracovník důchodového oddělení na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Žadatel poté vytištěnou žádost pouze podepíše. Žádný formulář žádosti o invalidní důchod, který by si mohl žadatel dopředu vyplnit, tedy neexistuje.

Jaké doklady je třeba předložit k žádosti o invalidní důchod?

Před podáním žádosti o invalidní důchod doporučujeme navštívit důchodové oddělení OSSZ, kde vám pracovník tohoto oddělní, po nahlédnutí do podkladů, které má ČSSZ k vaší osobě v evidenci, sdělí, jaké doklady si máte k žádosti o důchod přinést. Podklady, které má již ČSSZ k dispozici nebudete muset dokládat. Obecně jsou k žádosti o invalidní důchod třeba doložit následující doklady:

Pobírám invalidní důchod a chci vyšší stupeň invalidního důchodu

Pobíráte-li již invalidní důchod a chcete-li požádat o změnu výše invalidního důchodu (např. pobíráte 1. stupeň invalidního důchodu a chcete požádat o vyšší stupeň invalidity) stačí k žádosti o vyšší stupeň invalidity předložit pouze občanský průkaz. Zde naleznete další informace o zvýšení invalidní důchodu.

12 komentářů u “Žádost o invalidní důchod

 1. Dobrý den
  již druhým rokem trpím ulcerosní kolitidou.ám nejvyšší dávky léku s vitamíny.Jsem uklízečka ve škole a již začínám pociťovat to ? že práci fyzicky nezvládám vzhledem k nemoci . Mám dvě děti 11-13 let a po práci jsem naprosto nefunkční.Mám šanci dostat důchod, abych si mohla najít méně náročnou práci?
  Předem děkuji za odpověď.
  Hrazdírová

 2. Dobrý den chtěl bych se informovat jak si žádat Částečný důchod mám 29 let mám astma a středně těžkou obstrukční chorobu plic trpím pravidelnými záchvaty už párkrát mne ze zaměstnání díky tomu propustili a nevím kde nebo jak si mám o to požádat a zda vůbec mám na to nárok .

  • Opravu myslíte tento dotaz vážně? Vždyť jak se o důchod žádá, je vysvětleno v článku výše!

 3. Dobrý den jsem neslyšících, když mi bylo 17 zadala sem na invalidní důchod, a zamítli. A když jsem na mateřské dovolené mužů si zadat o invalidní důchod? Děkuji za pochopení. Biharyová

 4. Dobrý den,chtěla bych se zeptat..od r.1994 mám alergii na nikl,kobalt,paladium 1stupně.V roce 2012 mi alergie vyskočila na 3stupeň..vadí mi na kůži prach,voda saponáty,kovy…musela jsem skončit v práci a od té doby jsem zkoušela různé práce..povětšinou fabriky..šla jsem pracovat i jako pomoc.síla do kuchyně…od té doby jsem šla s platem dolu od 4000-8000,- z původních 18tisíc,jako pomoc.síla jsem měla 11000,- hrubého,i tam musím skončit ze zdrav.důvodů,mám celoživotní omezení.Myslíte,že mám šanci o zažádání si o čast.inval.důchod?
  Děkuji Vám za odpověď Jana

 5. Dobry den mam epilepsii uz 37 let mam čas inv duch do prace chodim ale ne stabilne kvuli zdravotnim problémům ted jdu ke komisi může mi duchod zustat dekuju

 6. Dobrý den,těsně po maturitě jsem onemocněla duševním onemocněním a od roku 2012 jsem prakticky pořád po ústavech,mám v tomto případě nárok na invalidní důchod?Nikdy jsem si neplatila sociální pojištění.Doktorka mi tvrdí že ano.

 7. DOBRÝ DEN ŽIJI V ANGLI A POBÝRÁM INVALIDNÍ DUCHOD UŽ 5 LET MÁM ARTRITIDU A ARTROZU V KOLNU , V KRČNÍ PATEŘI , VYHRÍZLOU PLOTÍNKU A V KYČELNÍCH KLOUBECH A TAKÉ V RAMENÍCH KLOUBECH MÁ POHYBLIVOST JE ŠPATNÁ A MŮJ MUŽ PEČUJE O MNE 24 HODIN CHTĚLA SEM SE ZEPTAT JE MI 5O LET A PŘEMÝŠLÍM ŽE SE VRÁTÍM DO ČESKÉ REPUBLIKY JESTLI BYCH MĚLA NÁROK POKRAČOVAT V INVALIDNÍM DUCHODU NEBO JAK BYCH TO MĚLA KDYŽ MÁM NA VŠE LEKAŘSKÉ ZPRÁVY A TAKÉ O DUCHODU CO POBÝRÁM A MANŽEL POBÝRÁ PEČOVATELSKÉ NA MNE DĚKUJI Z POZDRAVEM DANA

 8. dobrý den .mám potransplantaci jatry mam nárok na invalidní důchod. bylomi řečeno na částečný jaky stupeň to je.je mi 36 let. pracoval sem těžký průmysl. dekuji

 9. Dobrý den,
  Již 12 let pobírám plný invalidní důchod.Přišel mi nový posudek,kde mi byl důchod snížen na 1.stupeň.V lékařských zprávách bylo jasně napsáno,že můj zdravotní stav se nezlepší spíše naopak.Je mi 58 let a mám odpracováno 36 let.Pro bolesti ani nevycházím z domu,jsem léčena také na psychiatrii pro deprese.Co mám teď dělat,asi skončit se životem a nebýt nikomu na obtíž,že.Hana

  • Dobrý den,

   zkuste podat odvolání s ohledem na nemožnost vycházet z domova a celkové nezlepšení zdravotního stavu. Jistě na obtíž nebudete!

Diskuze čtenářů
- své dotazy, prosím, pište do důchodové poradny. ZDE NEBUDE ODPOVÍDÁNO!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *