Starobní důchod a pracovní poměr

Mohu si ve starobním důchodu přivydělat?

Na starobní důchod a možnost pracovního poměru směřuje řada otázek našich seniorů. Jaké podmínky je třeba splnit při výplatě starobního důchodu a současném pracovním poměru? Je možný souběh starobního důchodu a zaměstnání?

Musíte rozlišovat, zda jste v předčasném starobním důchodu, příp. zda jste šli do řádného starobního důchodu. Začněme tou snazší částí. Jste-li v řádném starobním důchodu nebo jste sice šli do předčasného, ale již jste dosáhli důchodového věku, vaše situace je velmi jednoduchá. Můžete si vydělávat naprosto bez omezení.

Přivýdělek a předčasný starobní důchod

Pokud jste odešli do předčasného starobního důchodu a dosud jste nedosáhli důchodového věku, vaše možnosti přivýdělku jsou značně omezené. Zákon říká, že nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění. V roce 2016 jsou to následující činnosti:

 • dohoda o provedení práce do 10.000 Kč/měsíc,
 • dohoda o pracovní činnosti do 2.499 Kč/měsíc,
 • podnikání jako OSVČ do rozhodné částky 67.756 Kč za rok (platí pro rok 2017; v roce 2016 platila částka 64.813 Kč/rok; vývoj rozhodné částky naleznete zde) – příjmy po odečtu výdajů.

Pokud byť jen o jednu jedinou korunu překročíte výše uvedené částky, budete muset ČSSZ vrátit důchod za příslušný měsíc, v případě OSVČ dokonce za celý rok (Rozhodná částka platí při podnikání po celý kalendářní rok. V případě kratší samostatné výdělečné činnosti se poměrně krátí i rozhodná částka.).

3 komentáře u “Starobní důchod a pracovní poměr

 1. dobrý den,
  mám přiznaný starobní důchod od srpna 2016..od března do září 2017 jsem ještě odpracovala 300 hod.
  za 6.700,- Kč měsíčně..bez daně. Na mém důchodu se už nic nezmění?
  děkuji za odpověď,
  Iva Guňková z Ostravy

 2. Dobrý večer,chci se zeptat zdali si může manžel zažádat o přepočet důchodu,pobírá starobní důchod a pracuje,tudíž odvádí daně. Děkuji

Diskuze čtenářů
- své dotazy, prosím, pište do důchodové poradny. ZDE NEBUDE ODPOVÍDÁNO!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *