Starobní důchod a pracovní poměr

Mohu si ve starobním důchodu přivydělat?

Na starobní důchod a možnost pracovního poměru směřuje řada otázek našich seniorů. Jaké podmínky je třeba splnit při výplatě starobního důchodu a současném pracovním poměru? Je možný souběh starobního důchodu a zaměstnání?

Musíte rozlišovat, zda jste v předčasném starobním důchodu, příp. zda jste šli do řádného starobního důchodu. Začněme tou snazší částí. Jste-li v řádném starobním důchodu nebo jste sice šli do předčasného, ale již jste dosáhli důchodového věku, vaše situace je velmi jednoduchá. Můžete si vydělávat naprosto bez omezení. V případě přiznání starobního důchodu (nikoliv předčasného) nemusíte měnit pracovnou smlouvu, ani nemusíte ukončovat současné zaměstnání. Přiznání starobního důchodu tedy není důvodem ke skončení pracovního poměru, ani ke snížení mzdy zaměstnance.

Přivýdělek a předčasný starobní důchod

Pokud jste odešli do předčasného starobního důchodu a dosud jste nedosáhli důchodového věku, vaše možnosti přivýdělku jsou značně omezené. Zákon říká, že nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění. Jedná se o následující činnosti:

  • dohoda o provedení práce do 10.000 Kč/měsíc včetně,
  • dohoda o pracovní činnosti do 3.999 Kč/měsíc včetně,
  • podnikání jako OSVČ s výdělkem (daňovým základem) do tzv. rozhodné částky – jde o příjmy po odečtu výdajů. Vývoj rozhodné částky naleznete v následující tabulce:
RokRozhodná částka
201462 261 Kč
201563 865 Kč
201664 813 Kč
201767 756 Kč
201871 950 Kč
201978 476 Kč
202083 603 Kč
202185 058 Kč
202293 387 Kč
202396 777 Kč
2024105 520 Kč

Pokud byť jen o jednu jedinou korunu překročíte výše uvedené částky, budete muset ČSSZ vrátit důchod za příslušný měsíc, v případě OSVČ dokonce za celý rok (Rozhodná částka platí při podnikání po celý kalendářní rok. V případě kratší samostatné výdělečné činnosti se poměrně krátí i rozhodná částka.).


4 2 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pepik Vesely
3 roky od zveřejnění

Dobry den,
I kdyz jsem nepracoval,mam narok na nejakej duchod? Vek 66, Praha

Zuzka
3 roky od zveřejnění
Reakce na:  Pepik Vesely

Pokud jste neodváděl sociální pojištění, tak na důchod nemáte nárok. Pomínky a kalkulačka zde https://www.cssz.cz/starobni-duchod.

Zuzana
3 roky od zveřejnění

Mám dotaz ohledně odvodů ZP a SP, když řádný starobní důchodce pracuje na HPP a vydělává si nad 10.000 Kč hrubého – předpokládám, že nemá nárok na žádné úlevy na odvodech ze své mzdy. Je to tak?

Naposledy upravil/a Zuzana
Doris Ježková
5 roky od zveřejnění

Já bych se chtěla zeptat, mám starobní důchod můžu mít 2brigády?

Miloslava Kardošová
6 roky od zveřejnění

Dobrý den,ráda bych touto cestou zjistila, jaká výše zdravotního a sociálního pojištění se platí u starobního důchodce/,pobírajícího důchod/ z příjmu pracovního poměru.

Antonín Zapletal
6 roky od zveřejnění

Žádal jsem o zaslání oznámení o pobírání dávek starobního důchodu na mou adresu,avšak dosud mi ozámení nedošlo,vždy když jsem žádal odbor sociálního zabezpečení MV tak mi bylo v co nejkratší době vyhověno,nevím totiž důvod,že tomu tak není v nynější době. E-mailovou aresu jsem uvedl níže.

Iva
6 roky od zveřejnění

dobrý den,
mám přiznaný starobní důchod od srpna 2016..od března do září 2017 jsem ještě odpracovala 300 hod.
za 6.700,- Kč měsíčně..bez daně. Na mém důchodu se už nic nezmění?
děkuji za odpověď,
Iva Guňková z Ostravy

Vlasta Brandejsová
7 roky od zveřejnění

Dobrý večer,chci se zeptat zdali si může manžel zažádat o přepočet důchodu,pobírá starobní důchod a pracuje,tudíž odvádí daně. Děkuji