Druhý (2.) pilíř důchodové reformy a výpočet důchodu

Druhý pilíř byl již zrušen a vstup do něj již není možný!

Co je to druhý (II.) pilíř důchodové reformy?

II. pilíř důchodové reformy přináší tyto základní parametry:

– od 1. 1. 2013 šlo o novou možnost spoření na důchod,

– při vstupu do druhého pilíře již do konce života nemůžete vystoupit,

– místo 28 %, které nyní odvádíte do státního rozpočtu, budete odvádět pouze 25 %, ale dále musíte odvádět dalších 5 % (3 + 2 %) penzijní společnosti,

– pokud je pojištěnci více než 35 let a je ekonomicky aktivní, musel se o vstupu rozhodnout nejpozději do 30. 6. 2013,

– pojištěnci mladší 35 let se o vstupu do druhého pilíře musí rozhodnout nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dovrší 35 let.

Jak vstup do druhého (II.) pilíře důchodové reformy ovlivní výpočet starobního důchodu?

V současné době platí, že výše procentní výměry starobního důchodu se stanoví ve výši 1,5 % výpočtového základu za každý rok pojištění. Nově bude platit, že doba, která se kryje s dobou účasti na důchodovém spoření (2. pilíř důchodové reformy) se bude hodnotit pouze 1,2 % výpočtového základu za každý rok pojištění. Jestliže tedy budete celý život účastni druhého pilíře důchodové reformy, snížíte si procentní výměru důchodu o jednu pětinu.

Poznámka: Důchod se skládá z tzv. základní výměry, která je pro všechny důchodce stejná a z tzv. procentní výměry, která se počítá z výdělků a získaných dob pojištění žadatele o důchod.

Vstupem do druhého pilíře důchodové reformy tedy budete odvádět cca o desetinu méně na sociálním pojištění (25 místo 28 %), ale základní výměru důchodu, která tvoří značnou část důchodu, si snížíte o pětinu (20 %).

Ovlivní druhý pilíř důchodové reformy ostatní důchody?

I po vstupu do II. pilíře důchodové reformy zůstává výpočet invalidního a pozůstalostních důchodů stejný – výši těchto důchodu tedy vstup do druhého pilíře důchodové reformy neovlivní.


0 0 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments