Invalidní důchody

Druhy invalidních důchodů

Po desítky let u nás existovaly dva druhy invalidního důchodu a to částečný invalidní důchod a plný invalidní důchod. Změnou důchodového zákona došlo s platností od 1. 1. 2010 k transformaci těchto důchodů, kdy se částečný invalidní důchod změnil na invalidní důchod prvního nebo druhého stupně a plný invalidní důchod se změnil na invalidní důchod třetího stupně.

Nárok na výplatu invalidního důchodu

Nárok na výplatu invalidního důchodu má občan, u kterého došlo k poklesu pracovní schopnosti (zhoršený zdravotní stav) a dále splnil podmínku potřebné doby pojištění.

Žádost o invalidní důchoddůchod

Žádost o invalidní důchod se podává na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Jak žádat o invalidní důchod?

Zdravotní stav

Invalidní důchod 1. (prvního stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 35 %.

Invalidní důchod 2. (druhého stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 50 %.

Invalidní důchod 3. (třetího stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 70 %.

Potřebná doba pojištění

Pro nárok na výplatu invalidního důchodu musíte být pojištěni nejméně 5 let z posledních 10 let před vznikem invalidity. Jestliže jste starší 38 let a tuto podmínku nesplňujete, zkoumá se ještě období 20 let před vznikem invalidity – v tomto případě ale potřebujete 10 let doby pojištění.

Podrobněji: Nárok na důchod – kolik let pojištění potřebujeme na invalidní důchod?


Otázky a odpovědi k invalidnímu důchodu – důchodová poradna


10 komentářů u “Invalidní důchody

 1. Dobrý den,
  mohu vás požádat o objasnění. Jsem ID I.stupně, letos jsem měla mít kontrolu po 3letech, dnes mi došel posudek, že má invalidita stále trvá. Na konci je uvedena tato věta? Vzhledem k doloženému klinickému stavu další KLP nestanovuji. – není tam uvedeno další přezkoumání, žádný datum trvání. Jak tomu tedy mám rozumět, že mám již ID trvale?
  Děkuji za odpověď

 2. Dobrý den, jsem invalidní 3. st. dle § 39 odst. 2písm. c) zák. 155/1995 Sb. V rozhodnutí je uvedeno: není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, nebyly stanoveny kontrolní lékařské prohlídky. Vyměřený invalidní důchod mi neumožňuje vyjít ani při minimálních životních nákladech. Naskytla se mi možnost přivýdělku ve firmě příbuzného. Mohli by jste mi, prosím, sdělit, jak mám postupovat vůči ČSSZ, pokud bych práci na zkoušku přijal a jak ČSSZ bude reagovat na moje oznámení o zahájení výdělečné činnosti? Posudkem mi byl též přiznán a vyplacen zpětně důchod. Budu muset částku vrátit? Předem Vám děkuji za odpověď. Kopecký

 3. Dobrý den. Byl mi přiznán ČID 1.stupně od 31.8.2016. A k dnešnímu dni mi. Nedošel ani výměr ani kdy mi peníze vyplatí. Dostanu je ještě letos? Děkuji

 4. Dobrý den, mám SLE a s tím spojené komplikace. Paní doktorka mi stále doporučuje, at si zažádám o invalidní důchod. Figuruji však jako spolumajitel jedné malé firmy, především papírově, jinak jsem ve firmě zaměstnanec. Proto si nejsem jista, zda-li to bude mít nějak vliv a má cenu žádat nyní, či až se firma přepíše na kolegu? Jako spolumajitel nemám žádné výhody ani peněžní odměny. Děkuji za odpověd.

 5. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli budu mít právo na pobírání invalidního důchodu, pokud podstoupím operaci k výměně kloubu v koleni (mám artrozu 3.stupně). Děkuji za odpověd

  • V “sazebníku”, který ohodnocuje postižení se přímo píše, že kloubní náhrada vede ke zlepšení života!!! Ano, je to tak. Čeká mě druhá operace kyčlí, po první jsem to nepodávala a ani při dvou endoprotézách v něj nedoufám.

   • Zde máte přesné znění a O % ohodnocení – Endoprotézy na dolních končetinách, endoprotézy kyčelního, kolenního, hlezenního kloubu
    Posudkové hledisko:Míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví jen při prokázání omezení rozsahu pohybu, svalové síly, funkce končetiny a celkové pohyblivosti, chůze, stání a dopadu na celkovou výkonnost a schopnost vykonávat denní aktivity.

    Dosáhnou 35% to by vám museli operaci pěkně pokazit a o to jistě nestojíte.

Komentáře slouží k diskuzi čtenářů
- své dotazy, prosím, pište do naší důchodové poradny.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *