Invalidní důchody

Druhy invalidních důchodů

Po desítky let u nás existovaly dva druhy invalidního důchodu a to částečný invalidní důchod a plný invalidní důchod. Změnou důchodového zákona došlo s platností od 1. 1. 2010 k transformaci těchto důchodů, kdy se částečný invalidní důchod změnil na invalidní důchod prvního nebo druhého stupně a plný invalidní důchod se změnil na invalidní důchod třetího stupně.

Nárok na výplatu invalidního důchodu

Nárok na výplatu invalidního důchodu má občan, u kterého došlo k poklesu pracovní schopnosti (zhoršený zdravotní stav) a dále splnil podmínku potřebné doby pojištění.

Žádost o invalidní důchod

Žádost o invalidní důchod se podává na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Jak žádat o invalidní důchod? Žádost o důchod je možné podat také online na ePortálu ČSSZ.

Zdravotní stav

Invalidní důchod 1. (prvního stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 35 %.

Invalidní důchod 2. (druhého stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 50 %.

Invalidní důchod 3. (třetího stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 70 %.

Potřebná doba pojištění

Pro nárok na výplatu invalidního důchodu musíte být pojištěni nejméně 5 let z posledních 10 let před vznikem invalidity. Jestliže jste starší 38 let a tuto podmínku nesplňujete, zkoumá se ještě období 20 let před vznikem invalidity – v tomto případě ale potřebujete 10 let doby pojištění.

Podrobněji: Nárok na důchod – kolik let pojištění potřebujeme na invalidní důchod?


Otázky a odpovědi k invalidnímu důchodu – důchodová poradna5 3 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
44 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Míša
6 měsíce/ů od zveřejnění

dobrý den ,mam ID jsem v 3 stupně už 20 let je jasné že se nikdy už nevyléčím, ale zajímá mně jak to mohu udělat s živnosti a zajímá mně jak je to s platbami socka + zdravka když to za mně platí stát????Mohu vůbec něco vykonávat i když by to bylo třeba z domu????

lucie
6 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den, dnes jsme byli s maminkou řešit žádost o invalidní důchod. Paní na úřadě nás celkem vyděsila protože řekla, že se může stát, že posudkový lékař vyhodnotí zdravotní stav tak, že by mamka už pracovat nemohla – nemohla vykonávat práci, kterou nyní dělá …s čímž určitě nesouhlasí., pracovat může jen má horší zrak…Takže by dál chtěla pracovat, teď nevíme co by mohlo nastat? Že by musela dát výpověď v práci popř.. že by ji zaměstnavatel mohl vyhodit? Je možné požádát o storno žádosti o invalidní důchod nebo je tam možnost invalidní důchod nepřijmout? Pokud by ji přišlo vyrozumění že ji byl přiznan? Jde hlavně o to,aby mohla dále pracovat…Děkuji za odpověď.

Petr Novák
8 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den,
den vzniku invalidity to znamená ,že od toho dne mi naleží již peníze? . To mi jako pošlou zpětně od toho datumu .Jak dlouho po rozhodnutí trvá než mi začne chodit invalidní důchod?

Pavel Vlasák
8 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den
invalidni důchod 1 stupně pobírám již cca. 20 let. Vždy při kontrole na OSSZ mi posudkovy lékař řekl -tady je to úplně jasný – dal mi vytisteny posudek který mi zajistil důchod na dalších 2 až 5 let. Nyní jsem byl opět na kontrole – obvodní lékař, specialista na nervovém a specialista na revmatologii (epilepsie a lupus) shodne tvrdí ze se můj zdravotní stav zhoršil a místo pozvánky na ossz mi přišel dopis se zamítnutím – odebráním invalidního duchodu. Když jsem kontaktoval ossz tak mi bylo řečeno ze mi vzali důchod protože jsem změnil práci a pracuji na plný úvazek. Zaměstnavatel by byl ochoten mi zaměstnat i na částečný úvazek a když jsem to na ossz řekl, tak mi na to odpověděli, ze mi nic takového nikdo neřekl. Na otázku proč mi tedy důchod berou mi řekli ze je to jen na subjektivním posouzení lékaře. Prosím poraďte co dál.

Lubomír Ulrich
1 rok od zveřejnění

Dobrý den,
Naše mamka má 82 let a pracovala od 15 let. Od 38 let pobírala plný invalidní důchod, který ji byl ,,přejmenován“ v 65 letech na starobní. Evidovaných má v evidenci ČSSZ 16 let pojištění. Doposud nežádala o změnu na důchod starobní. Vychovala dvě děti. Prosím o informaci, zda ji bude přiznáno výchovné nebo bude muset o výchovné žádat? Je vůbec šance, že výchovné může získat? Případně mi můžete poradit , jak postupovat?

Enny
2 roky od zveřejnění

Dobrý den, byl mi příznán invalidní důchod III. stupně po rakovině prsu, v dubnu to bude rok. Chci se zeptat, kde se dozvím na jak dlouho mi byl přiznán, případně jestli dojde k nějakému přezkoumání? A pokud pracuji, musím jít na nějakou dobu na nemocenskou, aby mi byl ponechán? Děkuji za odpověď

Dagmar Budikova
2 roky od zveřejnění

Dobrý den. Mám invalidní důchod III stupně a zdravotní pojištění mi hradí stát. V cz nežiji od 20.07.2018, chci pracovat, pozadala jsem o předání podkladů Britskemu nositeli pojištění a podala žádost o PIP. Už pul roku nemám trvalý pobyt v cz a ČSSZ nic nepredala. Mam NINo národní pojištění v Británii. Marně jsem se snazila vysvětlit, že je protiprávní mit pojištění ve dvou státech. Chci vše predat do Velké Británie, co mam udělat? Dagmar B.

Věra
2 roky od zveřejnění

Dobry den manžel je invalidní 2 stupen chce rok ještě pracovat v květnu by měl jit do normálního může požádat potom o zpětny důchod když by pracoval do konce roku nebo není narok na to když pobírá invalidní +pracuje děkuji

Věra
2 roky od zveřejnění

Dobrý den.Prosím Vás chci se zeptat. Byl mně přiznán invalidní důchod III.stupně.Zatím mně níc nevyplácí, je to už 4-měsíc od podání žádosti. Pobírám hmotnú nouzi a příspěvek na bydlení. Když mně příde vyrovnání důchodu budu muset uřadu práce vrátit peníze? Myslím tím za dobu od kdy mně byl důchod přiznán. Děkuji. Hezký den. Věra

Eva
2 roky od zveřejnění

Dobrý den , mám ID 2 . stupně. Od roku 2015 pečuji o nemocnou matku a do práce již nechodím .Nyní mi byl přiznám ID 3. st. Počítá se doba -péče o osobu blízkou jako doba pojištění?
Děkuji Eva

Marie
3 roky od zveřejnění

Dobrý den, manžel má ID 3 stupně, stehení amputaci dolní končetiny.Koupili jsme baráček, který celý rekonstrujeme,ráda bych věděla, zda má manžel nárok na sociální příplatek na koupelnu, toaletu,stavíme vše bezbarierové.Děkuji

Lucie
3 roky od zveřejnění

Dobry den, jsem na ID uz asi 10 let, mam druhy stupen, ale chtela bych se zeptat, zda by bylo mozne, nechat si ted duchod prepocitat, protoze se zmenil koeficient a tak a ja mam opravdu dost smesny duchod , popripade kam se obratit ?
Dekuji za odpoved

Václav
4 roky od zveřejnění

Dobrý den, jsem invalidní 3 stupně,na dobu 5 let jak postupovat s žádostí o prodloužení ID a kde zjistím do kdy mne nyní platí ID ? Děkuji Václav

Emma
4 roky od zveřejnění

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na dvě otázky: Pokud jde žena na mateřskou dovolenou a poté rodičovskou, invalidní důchod ji stále zůstává, je to tak? Můžeme si nechat znovu přepočítat výši ID, pokud nám lidé v okolí říkají, že je podivně nízký? Co je k takové žádosti o přezkoumání potřeba za dokumenty?

Děkuji

Lenka Prieložná
4 roky od zveřejnění

dobry den mam dotaz požádala jsem si o invalidní důchod z Anglie 11.10.2018 za jak dlouho dostanu od nich odpověď a přišla mi odpověď že splňuji veškeré podmínky ale odpověď sem se do dneška nedočkala z ČR už beru 3D jak dlouho se teda čeká má první žádost byla podaná už 4.9.tak si myslím že už je to fakt hodně dlouho děkuji za odpovědí

IVZE
4 roky od zveřejnění

Dobrý den. Jsem po těžkém autonehodě, léčba trvala rok a půl – otřes mozku, operace, rhb 2x po půl roce, lázně. Zůstaly trvalé následky – deprese trauma, noční děsy, nemožnost dopravovat se z místa bydliště dopravními prostředky z důvodu traumatu po nehodě, špatná hybnost končetin (noha a pravá ruka – jsem pravák, nedokážu po hodině udržet tužku v ruce), neustálé silné bolesti atd. Jsem prozatím práce neschopen, mám stále nějaké vyšetření a kontroly. Nyní jsem dostal ID 1.st.. Existuje nějaká možnost, aby byl můj případ znova posouzen? Tohle je výsměch. Děkuji.

Lída
5 roky od zveřejnění

Dobrý den, mám dotaz má dcera má od svých 14 let invalidní důchod. V těchto letech prodělala velice těžkou rakovinu.
Tehdy jí byl přiznán důchod 3.stupně. Poté jí byl snížen na 2.stupeň. Je-likož dcera má po této nemoci trvalé následky psychické i fyzické. A z těchto důvodů nemohla dokončit středoškolské vzdělání . Dnes je dceři 30 let a je-likož má základní vzdělání a tyto následky , nemůže nastoupit do práce.
Když žádala na základě trvalých následků o zvýšení důchodu ještě jí byla částka snížena. Zajímalo by mně , jak se dá v této situaci postupovat, aby si mohla přivydělat nějaké peníze aspoň z domu. Obraceli jsme se na různé organizace, ale bezvýsledně.

Pavel Brablc
5 roky od zveřejnění

Mám invalidní důchod 1 stupně mám nárok na invalidní průkaz?

Petra Mikulcová
5 roky od zveřejnění

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit s jednou záležitostí, která mě už delší dobu docela trápí. Když mi bylo 21 let, postihla mě těžká cévní mozková příhoda ( dnes je mi 29 let), která mi způsobila přetížené napětí v celé levé straně těla. Když mi bylo 26 let, zažádala jsem si o invalidní důchod, ale vzhledem k tomu, že jsem právě ukončovala vysokou školu, neměla jsem za sebou odpracované žádné roky na HPP. Měla jsem denní studium a tím pádem jsem mohla pracovat jen večer a to pouze brigádně. To co mě trápí je to, že můj ID se skládá pouze z jedné složky a to té základní, můj stav se rok co rok zhoršuje a mě byl přidělen druhý st. invalidity kde dostávám od státu 3500 Kč. Momentálně už nějaký rok pracuji na HPP a můj dotaz zní, je nějaká možnost, že mi bude chodit celá výše invalidního důchodu ? (i ta druhá složka , která se skládá z odpracovaných let na HPP?)

JANA
5 roky od zveřejnění

T.Č. JSEM NA PN.,PODPŮRČI DOBA KONČI DNE 12.1.2019 CO TO JE JAK TO MÁM CHÁPAT DEKUJI.

Jana
5 roky od zveřejnění

Dobrý den mám ID 2.stupně a jsem zaměstnaná na DPČ a nyní na mě učení chce pobíranou finanční částku ID a prý mi zdravotní pojištění stát neplatí,to se prý platí jen při plném ID.Děkuji

Karel
5 roky od zveřejnění

Zdravím, mám invalidní důchod a pokud dostanu Green Card (trvalý pobyt v USA), přijdu o něj nebo ho budu moci pobírat dál? Moc děkuji za odpověď.

luboš
6 roky od zveřejnění

Dobrý den. Mám 1.stupeň invalidity. Zajímá me jak vysoký můžu mít přivýdělek. Luboš

Jitka
6 roky od zveřejnění

Mám ČID II.stupně a kvůli epilepsii a depresím mi navrhují po 3 letech se nechat
vyřadit z evidence Úřadu práce,vzhledem k tomu,že pro mě nemohou sehnat práci.
Poraďte mi,jestli by bylo správné se nechat vyřadit,nebo zůstat.

Děkuji za odpověď

Jarka
6 roky od zveřejnění
Reakce na:  Jitka

Nebylo by správné nechat se vyřadit. Máte II. stupeň invalidity a nikoliv 3. stupeň. Tudíž můžete být a měl byste být veden na ÚP a ÚP vám má pomoci hledat zaměstnání. Úřad práce se takto chce zbavit své zodpovědnosti a práce kterou má dělat .

Renata
4 roky od zveřejnění
Reakce na:  Jitka

myslim si,ze kdyz clovek vi,ze kvuli zdravotnim problemum praci nenajde,nemusi byt veden na UP ani u 2.stupne

Marcela
6 roky od zveřejnění

Dobrý den,stal se mi uraz v r.2014 a od té doby se mi přidali další problémy tak jsem marodila.Loni jsem vyčerpala podpůrčí dobu a jelikož mi neschopenku nemohli už prodloužit šla jsem na měsíc dělat a měsíc jsem měla dovolenou a pak jsem šla opět marodit,Dnes mi byl dán 1.stupen invalidity a neschopenka mi končí 26.12.2017 a dál mi ji nemůžou prodloužit,ale můj zdravotní stav není na tolik dobrý, abych šla dělat a z 1stupně žít nemůžu.A bylo mi sděleno,že další neschopenku mi nedají.A nikdo mi neřekne za jakou dlouhou dobu můžu mít další neschopenku a nebo to jde ,aby mi lékař dal neschopenku na jinou diagnozu a tím pádem by mě byla i proplácena.děkuji moc za odpověd Veselá

Jarka
6 roky od zveřejnění
Reakce na:  Marcela

Zkuste požádat o zvýšení stupně invalidity.

Petr
6 roky od zveřejnění

Dobrý den,
mám invalidní důchod prvního stupně a to 3362kč o kolik se mi zvedne když se píše od ledna 2018 zvýší důchody, valorizace ??

děkuju za odpověd

Lenka
6 roky od zveřejnění
Reakce na:  Petr

Důchod se Vám zvedne o 186 .- 150 kč je základ a 36 kč zbytek dopočet ze sumy co zůstalo.

Lukáš Vojvodík
6 roky od zveřejnění

Dobrý den,
Mám invalidní důchod 3.stupně pro psychiatrické onemocnění … při poslední kontrole u svého Psychiatra jsme narazili na otázku mého řidičáku skupiny B .Prý my můžou za určitých okolností dělat problémy s řidičákem …chci se tedy zeptat jak je to s řidičským oprávněním,můžou mi ho při důchodu vzít?

děkuji za odpověď

Malota
6 roky od zveřejnění

Dobrý den, jsem onkologický pacient, 50 let, a po velmi náročné léčbě mám lymfedém pravé paže a jsem pravák. Pracuji v administrativě. V srpnu mi vyprší podpůrčí doba. Lékař mi doporučil žádost o invalidní důchod a zároveň žádost o prodloužení podpůrčí doby. Teď mi přišel posudek o invaliditě, kde je uvedeno, že se nejedná o dlouhodobý nepříznivý stav a že nemám nárok na invaliditu. Takže invalidní důchod nula. O lymfedénu není zmínka. Ruka mě po hodině práce bolí a pracovat s ní prostě nemůžu. Nevím, co mám dělat. Mám obavu, že ač ve zprávě od onkologa bylo, že mám (mimo jiné) lymfedém (zpráva byla přiložena k žádosti), tak můj obvodní lékař to nezdůraznil. Jak si to jinak vysvětlit, že tam o tom není zmínka. Mám vůbec šanci, že mi důchod přiznají? Ještě tady čtu „Dopor. prodloužení nem. dávek“, ale invalidní důchod by bylo pro mě řešení v mé situaci. Co mám dělat?Děkuji

Marcela
6 roky od zveřejnění
Reakce na:  Malota

Dobrý den, mám obdobný problém jako vy. Určitě byste měl mít od odborníka lymfologa napsáno ve zprávě, že máte odebrané uzliny a tím pádem doživotní poškození lymfatického systému. To onkolog nepíše, hodně štěstí Marcela

Frýdková
6 roky od zveřejnění

Dobrý den,
mohu vás požádat o objasnění. Jsem ID I.stupně, letos jsem měla mít kontrolu po 3letech, dnes mi došel posudek, že má invalidita stále trvá. Na konci je uvedena tato věta? Vzhledem k doloženému klinickému stavu další KLP nestanovuji. – není tam uvedeno další přezkoumání, žádný datum trvání. Jak tomu tedy mám rozumět, že mám již ID trvale?
Děkuji za odpověď

Kopecký
7 roky od zveřejnění

Dobrý den, jsem invalidní 3. st. dle § 39 odst. 2písm. c) zák. 155/1995 Sb. V rozhodnutí je uvedeno: není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, nebyly stanoveny kontrolní lékařské prohlídky. Vyměřený invalidní důchod mi neumožňuje vyjít ani při minimálních životních nákladech. Naskytla se mi možnost přivýdělku ve firmě příbuzného. Mohli by jste mi, prosím, sdělit, jak mám postupovat vůči ČSSZ, pokud bych práci na zkoušku přijal a jak ČSSZ bude reagovat na moje oznámení o zahájení výdělečné činnosti? Posudkem mi byl též přiznán a vyplacen zpětně důchod. Budu muset částku vrátit? Předem Vám děkuji za odpověď. Kopecký

Mirka
7 roky od zveřejnění
Reakce na:  Kopecký

Tady vám fundovaně nikdo neodpoví, je to diskuse čtenářů. Dotaz položte tady – https://poradna.naseduchody.cz/

Kopecký
7 roky od zveřejnění
Reakce na:  Mirka

Díky za nasměrování. Kopecký

Nikol Zimčíková
7 roky od zveřejnění

Dobrý den. Byl mi přiznán ČID 1.stupně od 31.8.2016. A k dnešnímu dni mi. Nedošel ani výměr ani kdy mi peníze vyplatí. Dostanu je ještě letos? Děkuji

Pavla
7 roky od zveřejnění

Dobrý den, mám SLE a s tím spojené komplikace. Paní doktorka mi stále doporučuje, at si zažádám o invalidní důchod. Figuruji však jako spolumajitel jedné malé firmy, především papírově, jinak jsem ve firmě zaměstnanec. Proto si nejsem jista, zda-li to bude mít nějak vliv a má cenu žádat nyní, či až se firma přepíše na kolegu? Jako spolumajitel nemám žádné výhody ani peněžní odměny. Děkuji za odpověd.

Kamila V.
7 roky od zveřejnění

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli budu mít právo na pobírání invalidního důchodu, pokud podstoupím operaci k výměně kloubu v koleni (mám artrozu 3.stupně). Děkuji za odpověd

Mirka
7 roky od zveřejnění
Reakce na:  Kamila V.

V „sazebníku“, který ohodnocuje postižení se přímo píše, že kloubní náhrada vede ke zlepšení života!!! Ano, je to tak. Čeká mě druhá operace kyčlí, po první jsem to nepodávala a ani při dvou endoprotézách v něj nedoufám.

Mirka
7 roky od zveřejnění
Reakce na:  Mirka

Zde máte přesné znění a O % ohodnocení – Endoprotézy na dolních končetinách, endoprotézy kyčelního, kolenního, hlezenního kloubu
Posudkové hledisko:Míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví jen při prokázání omezení rozsahu pohybu, svalové síly, funkce končetiny a celkové pohyblivosti, chůze, stání a dopadu na celkovou výkonnost a schopnost vykonávat denní aktivity.

Dosáhnou 35% to by vám museli operaci pěkně pokazit a o to jistě nestojíte.