Invalidní důchod 3. stupně – plný invalidní důchod

Invalidní důchod 3. stupně (do 31. 12. 2009 nazývaný plný invalidní důchod) je dávkou z důchodového systému, která má zajistit příjem občana v případě poklesu jeho pracovní schopnosti.

Nárok na invalidní důchod 3. stupně

Nárok na přiznání a výplatu invalidního důchodu 3. stupně (dříve plného invalidního důchodu) má občan, který splnil podmínku:

  1. míry poklesu pracovní schopnosti alespoň o 70 %,
  2. potřebné doby pojištění.

Zdravotní stav u invalidního důchodu 3. stupně

Aby byl občan uznán invalidním ve 3. stupni invalidity, musí míra pracovní schopnosti poklesnout minimálně 70 %. Zdravotní stav se posuzuje podle vyhlášky o posuzování invalidity č. 359/2009 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění. Invalidita je uznávána na jedno onemocnění (postižení), které má nejvýznamnější vliv na pokles pracovní schopnosti. Posudkový lékař má možnost zvýšit procentní hodnocení poklesu pracovní schopnosti až o 10 procentních bodů a to v závislosti na dalších nemocech (postiženích) nebo podle náročnosti profese posuzovaného žadatele o důchod.

Potřebná doba pojištění u invalidního důchodu 3. stupně

Pro nárok na výplatu invalidního důchodu 3. stupně (plného invalidního důchodu) musí být žadatel o invalidní důchod 3. stupně pojištěn nejméně 5 let z posledních 10 let před vznikem invalidity. Je-li žadateli více než 38 let a tuto podmínku nesplňuje, zkoumá se dále období 20 let před vznikem invalidity – v tomto případě potřebuje získat 10 let doby pojištění.

Podrobněji: Nárok na invalidní důchod – kolik let pojištění potřebujeme? Jak jsou pro nárok a výpočet invalidního důchodu hodnoceny různé doby pojištění?

Pokud žadatel o invalidní důchod nesplní podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod, může být řešením tzv. dobrovolné důchodové pojištění. Jeho pomocí však není možné doplatit jakoukoliv dobu bez pojištění.

Žádost o invalidní důchod

Žádost o invalidní důchod se sepisuje na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Při sepisování žádosti o invalidní důchod si žadatel neurčuje stupeň invalidity, o který žádá, ale žádá se o “invalidní důchod” a stupeň invalidity určuje posudkový lékař. Neexistuje žádný formulář žádosti o důchod, který by si mohl žadatel sám dopředu vyplnit – žádost sepisuje v počítači přímo pracovník důchodového oddělení. Místní příslušnost OSSZ se řídí místem trvalého bydliště žadatele.

Doklady k žádosti o invalidní důchod 3. stupně

Jestliže již pobíráte invalidní důchod 1. nebo 2. stupně a žádáte o zvýšení invalidního důchodu na 3. stupeň, následující doklady není třeba znovu dokládat. K žádosti o změnu výše invalidního důchodu stačí předložit občanský průkaz.

Před podáním žádosti o invalidní důchod doporučujeme alespoň jednou navštívit OSSZ. Doklady (doby pojištění), které má již ČSSZ v evidenci, není třeba dokládat.

K žádosti o invalidní důchod se předkládá (nedokládají se doby pojištění, jenž má ČSSZ v evidenci):

Kdy žádat o invalidní důchod 3. stupně?

Žádost o invalidní důchod není podmíněna trváním dočasné pracovní neschopnosti. Žadatel o invalidní důchod nemusí být v době podání žádosti ani zaměstnaný. Podrobnosti k tématu naleznete v článku o žádosti o invalidní důchod.

Výpočet invalidního důchodu 3. stupně

Invalidní důchod 3. stupně se skládá ze dvou částí – základní výměry a procentní výměry důchodu.

Základní výměra invalidního důchodu 3. stupně je pro všechny důchody stejná a v roce 2020 činí její výše 3.490 Kč – vývoj základní výměry důchodu v minulosti naleznete na stránce s valorizací.

Procentní výměra invalidního důchodu 3. stupně se počítá z výdělků žadatele a získaných dob pojištění (zaměstnání, vojenská služba, omezeně evidence na úřadu práce, péče o dítě do 4 let věku apod.). Při výpočtu invalidního důchodu se hodnotí výdělky získané od roku, kdy bylo žadateli o důchod 19 let, nejdříve však od roku 1986 (tzv. rozhodné období). Z těchto výdělků se spočítá tzv. osobní vyměřovací základ (OVZ), což je zjednodušeně průměrný měsíční výdělek. Z OVZ se poté pomocí redukčních hranic spočítá tzv. výpočtový základ. Výše procentní výměry u invalidního důchodu třetího stupně činí 1,5 % výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění. Do doby pojištění pro stanovení výše invalidního důchodu se také započítává doba od přiznání invalidního důchodu do doby dosažení důchodového věku bezdětné ženy (platí i pro muže) – jedná se o tzv. dopočtenou dobu.

Rozhodnutí o invalidním důchodu

O nároku a výši invalidního důchodu 3. stupně rozhoduje ČSSZ na základě podané žádosti. Lhůta pro vyřízení žádosti je 90 dní. O výsledku řízení je žadatel informován rozhodnutím, které je zasíláno doporučeně do vlastních rukou. V případě, že nesouhlasí s rozhodnutím ČSSZ o přiznání nebo nepřiznání invalidního důchodu, může proti tomuto rozhodnutí uplatnit námitku. Námitku je možné podat až proti rozhodnutí, které žadatel obdrží doporučeně od ČSSZ Praha, není možné podávat námitku proti posudku o invaliditě, který žadatel obdržel od posudkového lékaře. Námitku je možné podat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí ČSSZ.

Invalidní důchod a výdělek, zaměstnání, práce

Zákon o důchodovém pojištění nezakazuje poživateli invalidního důchodu v jakémkoliv stupni invalidity pracovat. Zákonem není omezena ani pracovní doba zaměstnaného invalidního důchodce ani výše výdělku.

Zdravotní a sociální pojištění

Invalidní důchodce pobírající třetí stupeň invalidity je zdravotně pojištěn. Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně se také hodnotí při posuzování potřebné doby pojištění pro vznik nároku na důchod i při jeho výpočtu.

Zvyšování invalidního důchodu 3. stupně

Třetí stupeň invalidního důchodu je nejvyšším možným stupněm invalidity. Ke zvyšování invalidního důchodu dochází pouze v rámci valorizací. Na výši invalidního důchodu nemá vliv příp. výdělečná činnost (zaměstnání) vykonávaná po přiznání invalidního důchodu 3. stupně.


Otázky a odpovědi k invalidnímu důchodu – důchodová poradna18
Diskuse čtenářů

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Libor

Dobrý den chtěl bych se zeptat mám invaliditu 3 chybí mi 191 mužů si doplatit i když dělám

Renata

Dobrý den, pobírám invaliditu 2.stupně. Zažádala jsem o plný invalidní důchod, který mě byl zamítnut. Mám těžkou vrozenou skoliozu páteře-75’vnitřní a 85′ COBA .
Velké problémy s dýcháním a téměř necitlivá žebra pod srdcem.
Ujdu 200-300 m pak mám bolesti v žebrech.
Poradí mě někdo zda mám na plný důchod nárok?

Své dotazy, prosím, pište do důchodové poradny.
Nárok na plný invalidní důchod
Markéta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám 3. stupeň invalidity a pracuji t.č. na 2 hodiny denně, mohla bych při 3. stupni na psychiku pracovat i 3 hodiny týdně? Chybí mi peníze, mám splátky úvěru, víc bych nezvládla. Bojím se, že o důchod přijdu, mám stále zdravotní potíže.

Trifonovova

Dobry den jak postupovat,kamaradka je na nemocenske od 14.9.ma priznany duchod 3stupen a musi ukoncit nemocenskou,ma pracovni smlouvu na dobu neurcitou,muze ji zamestnanec dat vypoved ze zdravotnich problemu a mela by narok na odstupne?nebo musi dat vypoved ona?dekujeme za odpoved

kolja

Pokud má trojku a chce pracovat, tak oněj brzo příjde.

petr rericha

naco mam narok kdyz mam duchod 3 stupne

Michaela zitkova

Dobry den chtel bych se optat na to mam schalen id 3 stupne a mam i vyvod prosim jak mam vypocitat prijem.co bych mela mit td beru 3400 a 2800 dieta nezila jsem cely zivot v cr tutiz budu 4 roky doplacet od 38 let v cid tak nevi jak t vypocitat

Jan Struk

Dobrý den,
v roce 2016 jsem s obvodní lékařkou podal žádost o 3.stupeň invalidity tato žádost byla zamítnuta. V srpnu letošního roku mi byl důchod 3.stupně přiznán. Mám nárok na doplatek důchodu ode dne podání či pouze ode dne schválení ?
Děkuji

Pavlikova Hana

Dobrý den prosím potřebuji poradit … mnela jsem 1stupen invalidity a teď mi ho změnili na 3 stupeň invalidity … to je jako plný invalidní důchod ? Stále jsem na neschopence ..děkuji Pavlikova

Zdeňka Klenotová

Dobrý den, pobírám třetí stupeň invalidního důchodu.
Zdravotní stav se zlepšil, což se nedá říct o mém psychickém stavu.
Pracuji nyní víc na plné úvazky i přesto mám stále sníženou pracovní schopnost na 70% možná i více.
Pracuji dost i přesto mi často chybí peníze.
Dost často nestíhám jít z pracovních důvodů k lékaři.
Pobírám plný invalidní důchod 5000,- a mám každý měsíc splátky dluhu 1700,-.
Chtěla bych chodit někam na psychoterapii. Ještě nevím přesně kam.
Ten můj důchod by možná mohl být o něco lepší.

Ulla

No a co je vlastne Vasi otazkou.
Na psychoterapii muzete kamkoli v blizkosti bydliste ambulantne nebo do kliniky pokud jste natolik pretizena a potrebuje zotavit.
Jste tam v dobrych rukou nastane zdtavotni zlepseni a nacerpate silu na zvladnuti kazdodennich povinnosti.
Stezovat si ze Vam neni dobre ale presto pracujete je nedospele.
Kam to vede. Do slepe ulice.
Obratte se na lekare ambulantne nebo klinickou formou kde budete mit moznost cerpat silu a rovnez vyhledejte poradnu ci se tyka Vaseho duchodu.
Hodne stesti a sily. Zdravi mate jen jedno.

Gryčová

Dobrý den,mám dotaz,pobírám důchod prvního stupně od 9.6.2014,částka je 5199 Kč.Nyní mi byl přiznán ID třetího stupně.Můžete mi prosím napsat jaká to bude částka?
Děkuji,s pozdravem Gryčová

Alena Málková

Dobrý den.
Mám invalidní důchod 3. stupně ve výši 3409,-Kč. Nemohu pracovat ani za mimořádných okolností. Co s tím? S touto částkou se nedá vyžít! Jsem rozvedená a zcela nemajetná. Vlastní bydlení nemám.
Na sociální dávky nedosáhnu, protože v místě bydliště je hlášeno k trvalému pobytu více osob, které si buď vydělávají nebo pobírají výživné.Jde o mé 3 děti. Všechny jsou plnoleté a žádné fin. prostředky mi nedávají. Sotva s tím co vydělají nebo s výživným vyžijí sami. Ve skutečnosti bydlí každý někde jinde. Pouze jeden syn žije se mnou, ale splácí hypotéku a po jejím zaplacení mu zbývají 3000,- na živobytí, benzín, mobil, pojistku…. Ten mi pomoci nemůže.
Jaké mám možnosti? Kdo mi pomůže nebo kam se mám obrátit? Mám vůbec nějakou naději na zlepšení?
Bylo mi řečeno, že jsem mezera v zákoně, na kterou se nemyslelo. Byla jsem dlouho na mateřských dovolených (12 let) a pak jsem už pracovat nemohla, i když jsem se o to několikrát snažila.Zdraví mi to znemožňovalo, až jsem nakonec dostala ten nejvyšší invalidní důchod. Ale finanční situaci mi neřeší.
Děkuji.

Hanka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám ID III. stupně – mám tam ale větu, že ani za žádných mimořádných okolností si nemůžu vydělávat. Je možné zažádat o zrušení této věty, abych mohla oficiálně třeba na dva dny v týdnu na nějakou brigádu? Nebo si mohla udělat živnostenský list a pracovat jako účetní z domova? Můžete mi poradit?
Děkuji Hanka

CUKR bedřich

DOBRÝ DEN JSEM V INVALIDNÍM DUCHODU TŘETÍHO STUPNĚ A JE MOŽNÉ JÍT PRACOVAT NA HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR NEBO ZKRÁCENÍ ABY MI NEBYL ODEBRÁN DUCHOD

VENDULKA VESELKOVA

jsem invalidni duchodce 3 stupne mohu pracovat na 8 hodin

ivan

dobry den mam3stupen invalidni duchod od roku 2006 jsem brel 350kc a tet 495kc proc mam pokles prace 76procent comam delat poraditemi

JITKA HELLEROVÁ

DOBRÝ DEN,CHCI SE ZEPTAT.OD LEDNA TOHOTO TOKU JSEM V INVALIDNÍM DŮCHODU 1.STUPNĚ.MŮJ ZDRAVOTNÍ STAV SE MI ZHORŠIL MÁM ČASTĚJI BOLESTI,KTERÉ MI POCHODUJÍ CELÝM TĚLEM.PSYCHIKA JE TAKÉ HORŠÍ. CO MÁM DĚLAT ZDA MÁM POŽÁDAT O ZVYŠENÍ ,ČI ČEKAT AŽ BUDU VYZVÁNA KE KONTROLE?A ZDA BYCH MĚLA NÁROK NA KARTU ZTP KVŮLI PARKOVÁNÍ U DOMŮ /DONAŠKA NÁKUPŮ/
DĚKUJI ZA RADU