Exekuce na důchod

Exekuce na důchod

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení z roku 2014 podléhá exekuci více než 70.000 důchodů. V případě exekucí je ČSSZ ve stejném postavení jako plátce mzdy a je tedy povinna neprodleně zahájit provádění exekučních srážek z důchodu (a není rozhodné, zda jde o důchod starobní, invalidní nebo např. vdovský) na základě vykonatelného rozhodnutí soudu či orgánu státní správy, na základě exekučního příkazu nebo na základě rozhodnutí v insolvenčním řízení. Aby bylo možné zahájit provádění exekučních srážek z důchodu, je nutné, aby důchod přesahoval tzv. nezabavitelnou částku.

Mám exekuci, ale nevím za co?

Jak je již uvedeno výše, ČSSZ nerozhoduje o nařízení exekuce, pouze na základě exekuční listiny provádí srážky z důchodu, stejně jako by to dělal zaměstnavatel. Se svými dotazy na důvod exekuce se musíte obracet přímo na příslušného exekutora.

Jak zjistím, komu ČSSZ exekuci posílá?

Česká správa sociálního zabezpečení zasílá vždy při zahájení provádění exekučních srážek důchodcům písemné oznámení. V něm je mimo jiné uvedeno i číslo jednací exekučního titulu a informace o tom, kdo ho vydal.

Dluh už je splacený, ale srážky stále probíhají. Co s tím?

Stejně jako ČSSZ zahajuje provádění exekučních srážek z důchodu na základě písemného sdělení exekutora, tak i zastavení provádění srážek z důchodu musí být podloženo písemným požadavkem orgánu, který exekuční titul vydal.

Komentáře slouží k diskuzi čtenářů
- své dotazy, prosím, pište do naší důchodové poradny.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *