Zdanění důchodů a důchodců

Kdy se daní pobíraný důchod a jak jsou daněny příjmy pracujících starobních důchodců?

Zdanění vyplácených důchodů

Podle zákona o dani z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.) dochází ke zdaňování pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, jejichž roční úhrn přesáhne výši 36násobku minimální (měsíční) mzdy k 1. lednu daného roku. Minimální mzda činila k 1. lednu 2016 9.900 Kč. Z výše uvedeného vyplývá, že pro zdaňovací období roku 2016 jsou od daně osvobozeny důchody do výše 356.400 Kč za rok (9900 x 36), tedy do 29.700 Kč měsíčně (356.400 / 12). Vzhledem ke zvýšení minimální mzdy na 9.900 Kč od ledna 2016, byl ve zdaňovacím období roku 2016 od daně osvobozen důchod do roční výše 356.400 Kč (9900 x 36), tj. do 29.700 Kč měsíčně.

Pokud tedy důchodce pobírá důchod vyšší než 29.700 Kč (příp. 33.000 Kč v r. 2017) měsíčně, musí v zákonném termínu, to je do 31. 3. následujícího roku, podat daňové přiznání. To platí i v případě, že důchodce nepracuje a důchod je jeho jediným příjmem.

Kdy ještě se daní důchod?

Do roku 2015 platilo, že důchodce musel danit důchod i v případě, že důchod nedosahoval výše uvedeného 36násobku minimální mzdy, ale důchodce měl příjmy vyšší než 840.000 Kč za rok. Tuto zákonnou úpravu zrušil dne 20. 7. 2016 svým nálezem Ústavní soud. Od zdaňovacího období roku 2016 se tedy důchody důchodců, kteří měli příjmy vyšší než 840.000 Kč nezdaňují, pokud důchod nedosahuje 36násobku minimální mzdy.

Dochází ke zdanění starobního i invalidního důchodu?

Ano, v případě, že má důchodce povinnost důchod zdanit (viz informace výše), zdaňuje se jak starobní tak i invalidní důchod. Zákon v tomto případě mezi těmito důchody nijak nerozlišuje. Podle výše uvedených pravidel se zdaňují všechny druhy důchodů.

Zdanění jednorázových doplatků důchodu

Jednorázové doplatky důchodu (např. při zpětném přiznání důchodu) dani z příjmu nepodléhají, protože se nejedná “o pravidelně vyplácené důchody”, jak o nich hovoří zákon o dani z příjmu ve svém § 4 odst. 1 písm. h).

Uplatňování slevy na dani

Sleva na poplatníka – Starobní i invalidní důchodce může (stejně jako každý jiný občan) uplatňovat slevu na poplatníka. Sleva na daní na poplatníka není u důchodců nijak omezena a činí 2.070 Kč měsíčně (24.840 Kč ročně).

Invalidita I. a II. stupně – Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně (invalidní důchod musí být vyplácen) může uplatnit slevu na dani ve výši 210 Kč měsíčně (2.520 Kč ročně). Nárok na uplatnění této slevy trvá i případě, že nárok na invalidní důchod zanikl z důvodu přiznání starobního důchodu.

Invalidita III. stupně – Osoba uznaná invalidní ve III. stupni invalidity může uplatňovat slevu na dani ve výši 420 Kč měsíčně (5.040 Kč za rok). Uplatnit tuto slevu je možné i případě, že osoba byla uznána invalidní ve III. stupni invalidity, ale nemá nárok na výplatu invalidního důchodu z důvodu nezískání potřebné doby pojištění. Nárok na uplatnění této slevy trvá i případě, že nárok na invalidní důchod zanikl z důvodu přiznání starobního důchodu.

Informace o slevách na dani naleznete v § 35ba odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb.

Více informací o zdanění důchodů

Další informace ke zdaňování důchodů naleznete v § 4 odst. 1 písm. g) a h), v § 4 odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů.


Pracující důchodce a daně v letech 2013 a 2014

Od ledna 2013 nebylo možné u pracujícího starobního důchodce uplatňovat tzv. slevu na poplatníka, která činí 2.070 Kč měsíčně, v případě, že důchodce měl k 1. lednu daného roku vyplácen starobní důchod. Čistý příjem pracujícího důchodce se tedy snížil až o 2.070 Kč měsíčně oproti výdělku v roce 2012. Tato změna měla platit v letech (pro zdaňovací období) 2013 až 2015.

Vrácení daně pracujícím důchodcům

Dne 30.  července 2014 Ústavní soud ČR rozhodl, že odebrání slevy na poplatníka pracujícím důchodcům je protiústavní a tuto část zákona zrušil. Nález Ústavního soudu neplatil zpětně na zdaňovací období roku 2013. Slevu na poplatníka si pracující důchodce podle tohoto nálezu může opět uplatňovat od zdaňovacího období za rok 2014 (a v letech následujících). Celý nález Ústavního soudu zde. V rámci daňového přiznání za rok 2014 tedy došlo k “vrácení daně pracujícím důchodcům”.

Dne 22. září 2014 vyhlásil Ústavní soud nález, podle kterého bylo protiústavní odebrat pracujícím důchodcům slevu na poplatníka i během zdaňovacího období roku 2013 (celý nález Ústavního soudu). Česká daňová správa v této souvislosti zveřejnila postup (naleznete zde), jakým způsobem mají pracující důchodci postupovat, aby dostali dodatečně vrácenu vyšší zaplacenou daň.

Zákonná úprava
§ 4 odst. 1 písm. h) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů:

Od daně se osvobozuje příjem získaný ve formě dávky nebo služby z nemocenského pojištění, důchodového pojištění podle zákona upravujícího důchodové pojištění, peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zákona upravujícího poskytnutí peněžní pomoci obětem trestné činnosti, sociálního zabezpečení, plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a veřejného zdravotního pojištění, plnění z pojistné smlouvy o pojištění důchodu podle zákona upravujícího důchodové spoření a plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu; jde-li však o příjem ve formě pravidelně vypláceného důchodu nebo penze, je od daně osvobozena z úhrnu takových příjmů nejvýše částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, za zdaňovací období, do níž se však nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle jiných právních předpisů.

6 komentářů u “Zdanění důchodů a důchodců

  1. Dobrý den, jsem důchodkyně (důchod cca 12500 měs.), na dohodu jsem si v roce 2016 vydělala 14 628,- Kč. Jsem i osvč, ale nepracovala jsem, činnost jsem neměla přerušenou a můj příjem činil pouze 200,- Kč (výdajový paušál 40%). Musím v tomto případě podávat daňové přiznání ? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

  2. K důchodu necelých 13tis. měs. jsem si v r. 2016 přivydělal Kč 7200 na smlouvu o prac. činnosti
    a 16800 na smlouvu o proved. práce. Mám podávat daň. přiznání, když další slevy ani nemám?

  3. Dobrý den
    jsem starobní důchodce a současně pobírám důchod ze Španělska. Součet obou důchodů přesahuje 36-ti násobek minimální mzdy. Musím do daňového přiznání uvádět celou částku důchodů, nebo postačí uvést jen částku přesahující 36-ti násobek minimální mzdy?
    Děkuji za odpověď.

  4. Dobrý den,
    patřím mezi ty šťastlivce, kterým byl zdaněn důchod ne malou částkou, protože o pár korun byla částka platu a důchodu vyšší, než stanovovala zákonná norma, která ale byla v červenci Ústavním soudem zrušena. Mám nějakou naději, že uvedená částka nám bude navrácena a když ano tak jakou formou, nebo ji připíši na “oltář vlasti”?
    Za odpověď předem děkuji.
    S pozdravem a hezký den přeje MUDr. Ján Capko

Komentáře slouží k diskuzi čtenářů
- své dotazy, prosím, pište do naší důchodové poradny.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *