Předdůchod – předdůchodová kalkulačka

Co je to předdůchod?

Předdůchody od roku 2013 umožňují dřívější čerpání naspořených finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření. Na rozdíl od běžného předčasného důchodu, který je trvale krácený, máte možnost odejít do předdůchodu, aniž byste měli starobní důchod pokrácený tzv. „tratnými procenty“. V předdůchodu ale budete žít ze svých úspor uložených ve třetím důchodovém pilíři.

Jaké jsou podmínky pro odchod do předdůchodu?

Předdůchod ale pochopitelně není pro žadatele zadarmo. Pokud budete chtít odejít do předdůchodu, připravte si na každý měsíc v předdůchodu minimálně 30 % průměrné mzdy – v roce 2024 se jedná o částku 12.729 Kč*. Pobírat předdůchod budete moci už 5 let před dosažením důchodového věku muže stejného data narození (platí i pro ženy), předdůchod musí trvat minimálně 2 roky. Při odchodu do předdůchodu o dva roky budete muset mít našetřeno přes 305.000 Kč. Při odchodu o pět let to bude více než 763.000 Kč. Tyto peníze musíte mít naspořeny v reformovaném třetím důchodovém pilíři (do konce roku 2012 jde o běžné penzijní připojištění). Budete se tedy muset zapojit do tzv. doplňkového penzijního spoření, které vzniklo od ledna 2013.

* Zdroj:
Sdělení MPSV č. 365/2023 Sb. – 42.427 Kč – průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí 2023 (pro předdůchod v roce 2024),
Sdělení MPSV č. 426/2022 Sb. – 39.306 Kč – průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí 2022 (pro předdůchod v roce 2023),
Sdělení MPSV č. 494/2021 Sb. – 37.047 Kč – průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí 2021 (pro předdůchod v roce 2022),
Sdělení MPSV č. 574/2020 Sb. – 34.611 Kč – průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí 2020 (pro předdůchod v roce 2021),

Ovlivní předdůchod výpočet starobního důchodu?

Ano, ovlivní. Doba strávená v předdůchodu se totiž nehodnotí jako doba pojištění. Např. při odchodu do předdůchodu o celých pět let, bude mít důchodce o těchto pět let kratší dobu pojištění, což se negativně projeví na výpočtu důchodu – při současné výši důchodů mezi 18.000 Kč až 22.000 Kč se důchod sníží o 1.500 Kč až 2.000 Kč (zhruba 300 Kč až 400 Kč za každý rok pobírání předdůchodu). Pro stanovení výše osobního vyměřovacího základu se předdůchod bude hodnotit jako tzv. vyloučená doba (toto již výši důchodu nesníží).


Předdůchod nebo předčasný důchod? Co se vyplatí?


Předdůchod a zaměstnání, pobírání důchodu, úřad práce…

Předdůchod je pouze formou čerpání vlastních naspořených finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění). Při splnění zákonných podmínek je při jeho pobírání možné být zaměstnaný, podnikat, být v evidenci úřadu práce a pobírat podporu, pečovat, pobírat invalidní, pozůstalostní, předčasný nebo i řádný starobní důchod atd.

Předdůchodová kalkulačka

Chcete-li zjistit, kdy můžete odejít do předdůchodu, můžete využít naši kalkulačku důchodového věku. Do té zadejte své datum narození, ponechte zaškrtnutí, že jste muž (platí i pro ženy). Od výsledného data odchodu do důchodu odečtěte pět let a získáte datum, kdy můžete nejdříve odejít do předdůchodu.

Pro výpočet částky, kterou potřebujete při odchodu do předdůchodu, můžete využít naši předdůchodovou kalkulačku pro roky:

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Kdy nejdříve je možné odejít do předdůchodu, vám spočítá následující kalkulačka:

Předdůchod - věk

Jaké jsou výhody předdůchodu?

Oproti současnému stavu, kdy si také můžete našetřit peníze, ze kterých budete před důchodem žít (toto je totiž princip předdůchodu), je výhodou předdůchodu, že za vás stát bude hradit zdravotní pojištění. Povinnost platit sociální pojištění nemáte. Další výhodou je, že se doba v předdůchodu vylučuje pro stanovení osobního vyměřovacího základu – to znamená, že nezhoršuje průměr z předchozích výdělků. Při čerpání předdůchodu není třeba zdanit příspěvky zaměstnavatele (výnosy ale ano).

Kde a jak žádat o předdůchod?

Předdůchod vyplácí penzijní společnost, u které máte své „penzijní připojištění“. U této společnosti je také třeba o výplatu předdůchodu požádat. Doporučuje se žádat zhruba tři měsíce před požadovaným datem počátku výplaty předdůchodu.

Podmínky odchodu do předdůchodu

  • Délka trvání doplňkového penzijního spoření (penzijního připojištění) musí být nejméně 5 let před počátkem výplaty předdůchodu nebo 10 let u smluv uzavřených po 31. 12. 2023.
  • Musíte mít naspořeno minimálně 30 % průměrné mzdy na každý měsíc strávený v předdůchodu.
  • Výplata předdůchodu musí trvat nejméně 2 roky, nejdéle 5 let.
  • Do předdůchodu můžete odejít nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku stanoveného pro muže stejného data narození (POZOR! Platí i u předdůchodu pro ženy – podrobnosti zde.).
  • Výdělek není v předdůchodu omezen – není zakázáno pracovat, podnikat ani být evidenci úřadu práce (vč. možnosti pobírat podporu v nezaměstnanosti).

Otázky a odpovědi k předdůchodu – důchodová poradna4.6 58 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
9 měsíce/ů od zveřejnění

Při odchodu do předdůchodu mi bude vyplácen vdovský důchod?

Karel
9 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den. Za 1,5 roku mně bude 60. Mohu i po důchodové reformě vstoupit do předdůchodu o 5 let dříve? Děkuje K. Petřík

Karel
9 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den schází mi do 60 let 1,5 roku. Bude možné i po schválení důchodové reformy jít do předdůchodu o 5 let dříve? Děkuji K. Petřík

Naposledy upravil/a Karel
Tvrdá
10 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den,bude mi příští rok 60let.Pobiram rentu nemoci z povolání a jsem OSVČ. Když by jsem šla do předduchodu nepřijdu o rentu?A bude se mi krátit důchod?Děkuji D.Tvrda

Josef
2 roky od zveřejnění

Dobrý den. Pobírám šest měsíců před důchod, problém je, že pobírám za každý měsíc stále menší částku než byla ujednáno – 10458 Kč.Za poslední měsíc – 5,7%, tedy -600Kč.

Zd.
1 rok od zveřejnění
Reakce na:  Josef

Dle mého názoru je to nesmysl. Ve smlouvě o vyplácení předdůchodu je jednoznačně uvedena částka, která musí dorazit.

Stanislav
2 roky od zveřejnění

Dobrý den, pobírám předdůchod ale pracoval jsem ale dále 20 měsíců u původního zaměstnavatele. Nyní jsem ukončil pracovní poměr a zaměstnavatel vyplatil odměnu dle kolektivní smlouvy při prvém odchodu do důchodu. Může mi být krácena podpora v nezaměstnanosti o tuto částku? Do starobního důchodu mi zbývají 4 měsíce. Děkuji za informaci.

MARTIN KONIG
2 roky od zveřejnění

DOBRÝ DEN,STAČÍ SPOŘENÍ 3 ROKY A ZBYTEK DOPLATIT A JÍT DO PŘEDDUCHODU?

Zd.
1 rok od zveřejnění
Reakce na:  MARTIN KONIG

Nestačí, podmínkou je spořit 5 let.

Renata Kusova
2 roky od zveřejnění

Jsem ročník 63,květen. 2deti.kdy přesně mohu jít do predduchodu? A pokud bych chtěla skončit ještě dřív než 5 let predduchodu, mohu dát v praci výpověď a budu pak mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? A jak dlouho mám na podporu nárok v mém věku?

Karel Podruh
3 roky od zveřejnění

Dobrý den,
jsem 2,5 roku před starobním důchodem. Nyní jsem v evidenci ÚP (s vyplácenou podporou), chtěl bych tam zůstat v evidenci až do starobního důchodu. Má pro mě nějakou výhodu, když bych ještě šel do předdůchodu? Nárazově bych si chtěl přivydělávat, to by šlo vždy o vyšší částky, ze kterých bych platil pojištění. Ty měsíce, kdy bych si vydělával, by se pro výpočet starobního důchodu počítaly, jako bych byl zaměstnán, nebo by stále šlo o náhradní dobu pojištění? Děkuji moc, ať se Vám daří

RoB
3 roky od zveřejnění
Reakce na:  Karel Podruh

Určitě předdůchod. Využít plnou podporu, pak předdůchod a následně důchod v řádném termínu. Pozor, předdůchod není náhradní dobou pojištění (je vyloučenou dobou – což je rozdíl) ale současně neředí Váš osobní vyměřovací základ. Pokud budete s předdůchodem současně pracovat, zvyšujete si dobu pojištění pro následný výpočet důchodu. Upozorňuji, že vhodná varianta vždy záleží na okolnostech každého jedince, výše popsanou strategii ale mohu obecně doporučit.

Alena
3 roky od zveřejnění

Dobry den, pracuji a ziji v CR jiz 14 let, jsem Slovenka. Mohu vyuzit predduchod pokud splnuji podminky, t.j. vek, nasporena castka v doplnkovem penzijnim sporeni

Bitner
4 roky od zveřejnění

dobry den, v cervenci 2020 chci zacit pobirat nasporene davky predduchodu na dva roky pre starobnim duchodem. Rad bych se Vas zeptal, kde mam žádat o platby zdravotniho pojisteni pokud nebudu pracovat (socialni pojisteni jiz asi platit nemusim)

Hájková |Helena
6 roky od zveřejnění

Dobrý den, chi se zeptat na předdůchod , pokud bych chtěla odejít do předdůchodu 2 roky před řádným důchodem o kolik se mi zkrátí důchod. Děkuji mnohokrát Hájková

Jana
2 roky od zveřejnění
Reakce na:  Hájková |Helena

důchod se vám s předdůchodem nekrátí. Krátí se při předčasném

Naposledy upravil/a Jana
pavel
8 měsíce/ů od zveřejnění
Reakce na:  K. Mařík

kdyz budete evidovan na pracaku max3roky bez podpory tak se vam pocita 80procent

Zdeňka Kadlčíková
6 roky od zveřejnění

Dobrý den,
můj manžel by chtěl kvůli zdrav.potížím odejít do předdůchodu. Do řádného starobního důchodu by měl odejít 29.10.2019. Musel by odejít v k 29.10.2017 nebo je možno i k 11.2018? Jde mi o povinnost 24 měsíců. Děkuji.

Josef
6 roky od zveřejnění

Dobrý den, jsem muž, chci se zeptat. Co je pro mne nejvýhodnější, bylo mi 60 let v červenci roku 2017. Dnes jsem si nechal spočítat předčasný starobní důchod. Kdybych šel do předčasného starobního důchodu 13.10.2017 tak mi ho ho spočítali na 11406,- Kč. Kdybych šel do řádného starobního důchod (v 63 letech a 8 měsíců – v důchodovém veku: 26.3.2021) tak bych měl důchod přibližně 15394,- Kč. Když se rozhodnu kvůli zdravotním potížím (zatím mi neuznali invalidní důchod) jít do předdůchodu 13.10.2017 tak o kolik přibližně bych bral menší řádný starobní důchod, který začíná u mne 26.3.2021. A nebo když bych vydržel na Pracovním úřadu řekněme ještě 3 roky (nyní jsem tam poprvé za život od září roku 2016) a nebral bych předčasný důchod, tak kolik by byla v přibližně ýše (plus, mínus) řádný starobní důchod. Děkuji za informaci.

Květoslav Křivánek
7 roky od zveřejnění

Mohu složit naráz celou sumu do fondu doplňkového penzijní spoření před odchodem do předdůchodu, nebo je nutné ukládat částky průběžně? Kde zjistím číslo účtu doplňkového spoření?

Pepa
7 roky od zveřejnění

Dobrý den,
zajímal by mě rozdíl, mezi čerpáním předdůchodu, a evidencí na úřadu práce v době, kdy se už nepobírá podpora. Při čerpání předdůchodu mi stát pravidelně vyplácí moje uspořené finance a platí pojištění, při evidenci na úřadu práce za mě stát platí pojistění, a finance si mohu vyplácet sám z vlastních prostředků – v případě, že jsem neměl penzijní připojištění.

Standa
7 roky od zveřejnění

Dobrý den, chtěl bych odejít do předdůchodu o 2,5 roku dřív / od 1.6.2017 /,než bych měl nárok na starobní důchod.Mám dotaz,zda mám nárok v uvedenou dobu na slevy v předdůchodu,naříklad v městské hromadné dopravě,dálkové dopravě,hrady, zámky atd,případně od koho dostanu potvrzení že jsem v předdůchodu.Děkuji.

Dana
7 roky od zveřejnění

Dobrý den, prosím o odpověď.
Chtěla bych odejí do předdůchodu o dva roky dřív naž bych měla nárok na starobí důchod.
Penzijní spoření mám 10 let, mám naspořeno, odpracováno 37 let, nar. 2.3.1959, 2 děti.
Kdy mám zažádat o předdůchod a kde? Jakým způsobem se převádí peníze a kam? Kolik budu asi
potřebovat peněz?
Děkuji za odpověd a přeji hezký den.
Dana S.

Sluka Rudolf
7 roky od zveřejnění

Dobrý den, mám trošku obšírnějsí dotaz. Pobírám invalidní důchod 2 stupně a do odchodu do řádného důchodu mi zbývá 33 měsíců. Tak má první otázka – pokud půjdu do předdůchodu neztratím nárok na pobírání invalidního důchodu? ( před několika lety mi bylo sděleno na OSSZ že tyto dvě věci spolu nesouvisí). A druhý dotaz- všude jsem se dočetl že se do předůchodu může odejít nejdéle 2 roky před řádným důchodem (tj. 24 měsíců). Platí toto stále, nebo je možné odejít třeba 22 měsíců před řádným důchodem?

Ivan Kuruc
7 roky od zveřejnění

Dobrý den,šetřím si min.10 let v druhém pilíři, mám na něm skoro 450000 a jelikož uvažuji ,že bych šel do předdůchodu,musím tyto peníze někam převádět nebo jakým pustupem si mám vše zařídit.Moc děkuji za odpovědˇ S pozdravem Ivan K.

Zbyněk Pitrs
7 roky od zveřejnění

Dobrý den,
prosím o odpověď na můj dotaz. Za dva roky bych chtěl odejít do předůchodu, pět let před dosažením důchodového věku . Na doplňkovém penzijním připojištění budu mít v té době za 6 let spoření cca 200.000,-Kč. Měsíčně pobírám cca 15.000.-Kč výsluhové penze za službu v armádě. Budu moci odejít do předdůchodu a pokud ne, co mám udělat aby to bylo možné.