Předdůchod nebo předčasný důchod? Co se vyplatí?

Předdůchod nebo předčasný důchod?

Předdůchod nebo předčasný důchod? Předdůchod představuje od 1. 1. 2013 novou možnost, jak odejít dříve do důchodu. Podrobně se mu věnujeme zde v článku o předdůchodu. Je ale opravdu tak výhodný, jak si mnozí myslí a jak se nám někteří snaží vnutit?

Vezměme si vzorový příklad muže, pana Nováka, který má 3 roky do řádného starobního důchodu a rozhoduje se, zda má využít možnosti odejít do předdůchodu nebo jít do “klasického” předčasného důchodu. Pan Novák má u penzijní společnosti našetřeno dostatek prostředků, aby mohl do předdůchodu odejít, tj. cca 300.000 Kč. Porovnejme si obě varianty:

Předdůchod

Vezme-li si pan Novák předdůchod, bude muset ze svých naspořených 300.000 Kč žít tři roky, než dosáhne důchodového věku. Poté bude mít starobní důchod cca 12.500 Kč měsíčně. “Projí” si tedy své naspořené prostředky, ale bude mít důchod vyšší, než kdyby šel do předčasného důchodu.

Předčasný starobní důchod

Odejde-li pan Novák do předčasného důchodu, nebude pochopitelně tak vysoký, jako kdyby počkal na řádný starobní důchod. Výše předčasného důchodu může být cca 10.000 Kč, tedy o 2.500 Kč měsíčně méně. Za tři roky, které stráví v předčasném důchodu (do dovršení důchodové věku), tedy v době, kdy by v předchozím případě žil ze svých naspořených prostředků, dostane od státu na vyplacených důchodech 360.000 Kč (10.000 Kč x 36 měsíců, nebereme v potaz případné valorizace). Dále bude i nadále mít k dispozici své naspořené
prostředky, ze kterých by musel v předdůchodu žít (300.000 Kč). Bude však mít do budoucna nižší důchod (o 2.500 Kč). Během tří let strávených v předčasném důchodu, musí pochopitelně pan Novák z něčeho žít, počítejme si tím, že na své životní náklady vynaloží 300.000 Kč, jako v případě pobírání předdůchodu.

Srovnání předdůchodu a předčasného důchodu

Půjde-li pan Novák do předčasného důchodu, bude ke dni dosažení důchodového věku v plusu 360.000 Kč, bude však mít o 2.500 Kč měsíčně nižší důchod. Jaká je návratnost odchodu do předdůchodu? 360.000 / 2.500 tedy 144 měsíců = 12 let. Aby se panu Novákovi vyplatilo odejít do předdůchodu, musí pobírat starobní důchod déle než 12 let.

(Příklad je zjednodušený a nepočítá s valorizacemi, výsledek by byl však velmi podobný.)

6 komentářů u “Předdůchod nebo předčasný důchod? Co se vyplatí?

 1. Dobrý den chci odejít do předčasného důchodu v lednu 2018 ročník 1958 kdy mám žadost podat předem děkuji Hezký den

 2. Kdo platí sociální a zdravotní pojištení při pobírání předdůchodu. Předdůchodce nebo stát?

  Děkuji

 3. Mohu pracovat v předchůdcích a v předčasném důchodu? Jestliže ano pak kolik hodin a jaký mohu mít výdělek.Bude zdaněn?Budu platit zdravotní a sociální pojištění?

 4. Dobrý den,
  jsem žena, ročník 1966, jedno dítě. Mám odpracováno 28let. Počítám s tím, že bych měla mít odpracováno 35let. V té době mi bude 57let. Mám tedy po odpracované době 35let nárok na předčasný důchod?? Děkuji za odpověď

 5. Dobrý den,
  rád bych se Vás zeptal, zda ješte platí tato možnost.Jsem v částečném invalidním důchodu prvního stupně
  a rád bych šel do předčasného důchodu.Dříve platilo,že podosažení věku starobního důchodu .byl přepočítán
  předčasný a nebyl nadále krácen. Děkuji za odpověď.

Diskuze čtenářů
- své dotazy, prosím, pište do důchodové poradny. ZDE NEBUDE ODPOVÍDÁNO!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *