Dorovnání česko – slovenských důchodů
Dorovnání slovenských důchodů vešlo v účinnost změnou zákona o důchodovém pojištění od 1. 12. 2013. Česká správa sociálního zabezpečení (příp. jiný plátce důchodu) vyplácí na základě podané žádosti poživatelům českých a slovenských důchodů tzv. dorovnávací přídavek.
Jaká je výše dorovnání?
Výše dorovnání není dána pevnou částkou, ale vypočítává se z rozdílu současně vypláceného českého a slovenského starobního důchodu (součet těchto důchodů) a hypotetickou výší českého důchodu z dob získaných po 31. 12. 1992 v České republice a před 1. 1. 1993 na Slovensku. Pokud je nynější součet českého a slovenského starobního důchodu nižší než jeho hypotetická výše, bude důchod dorovnán.
Jaké jsou podmínky dorovnání důchodů?
K dorovnání slovenských důchodu musí být splněny tyto 4 podmínky:
- Žadatel musí být poživatelem českého starobního důchodu.
- Žadatel musí být poživatelem slovenského starobního důchodu.
- Žadatel musel získat alespoň 25 let doby pojištění před rozdělením Československa, tj. do 31. 12. 1992.
- Žadatel musel získat alespoň 1 rok české doby pojištění v období od 1. 1. 1993 do 31. 12. 1995, kdy v ČR stále platit starý (federální zákon) o sociální zabezpečení (zák. č. 100/1988 Sb.).
Slovenské důchody nejsou dorovnávány zpětně, ale pouze od data účinnosti této změny, tj. nejdříve od 1. 12. 2013.
Kde žádat o dorovnání důchodu?
O dorovnání důchodu (dorovnávací přídavek) se žádá na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. K žádosti se na OSSZ stačí dostavit s občanským průkazem.