Počet vychovaných dětí a důchodový věk ženy

Důchodový věk žen ovlivňuje počet vychovaných dětí

Důchodový věk žen ovlivňuje počet vychovaných dětí. Jak ale počet vychovaných dětí ovlivní důchodový věk ženy, pokud o dítě nepečovala od narození zletilosti?

Jakým způsobem se v těchto případech hodnotí doba péče, je uvedeno v § 32 odst. 4 zákona o důchodovém pojištění (zákon č. 155/1995 Sb.):

Podmínka výchovy dítěte pro nárok ženy na starobní důchod je splněna, jestliže žena osobně pečuje nebo pečovala o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu deseti roků. Pokud se však žena ujala výchovy dítěte po dosažení osmého roku jeho věku, je podmínka výchovy dítěte splněna, jestliže žena osobně pečuje nebo pečovala o dítě ve věku do dosažení zletilosti aspoň po dobu pěti roků; to však neplatí, pokud žena před dosažením zletilosti dítěte přestala o dítě pečovat. Pokud dítě zemřelo po dosažení 5 let věku, je podmínka výchovy dítěte splněna, jestliže žena osobně pečovala o dítě od jeho narození do jeho úmrtí; ustanovení vět první a druhé tím nejsou dotčena.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud žena o dítě pečuje od narození, musí, aby se jí výchova hodnotila při stanovení důchodového věku, pečovat alespoň do 10 let věku dítěte. Pokud by začala pečovat např. ve 4 letech, musí také pečovat alespoň 10 let – tedy do 14 let dítěte. V případě, že žena začne pečovat po 8. roce věku dítěte, stačí jí pouze 5 roků péče, ale s tou podmínkou, že do 18 let věku dítěte nesmí přestat pečovat. V případě úmrtí dítěte, musí péče trvat od jeho narození do úmrtí a dítě se musí dožít 5 let věku.

Př. 1: Žena porodila dvě děti. První jí bylo rozhodnutím soudu odebráno v jeho 12 letech, druhé v jeho 8 letech. Při stanovování důchodového věku se bude ženě přihlížet k výchově pouze jednoho dítěte, protože o druhé nepečovala požadovaných 10 let.

Př. 2: Ženě bylo svěřeno dítě do výchovy v jeho 6 letech. O dítě pečovala až do jeho 17. narozenin. Toto dítě bude hodnoceno jako „vychované“ pro stanovení důchodového věku ženy, protože péče trvala více než 10 let.

Př. 3: Ženě bylo svěřeno dítě do výchovy v jeho 10 letech. Péče trvala až do zletilosti dítěte (do věku 18 let). Péče sice netrvala 10 let, ale péče začala po dosažení 8. roku věku, trvala více než pět let a trvala do zletilosti. Toto dítě se tedy bude hodnotit jako vychované pro stanovení důchodového věku.

Př. 4: Péče o dítě probíhala v době od 10. do 16. roku dítěte. Toto dítě se ženě nezapočítá, protože sice pečovala alespoň 5 let, ale péče netrvala až do zletilosti (18 let dítěte).

Př. 5: Žena pečovala o dítě od jeho narození do 6 let věku, kdy dítě zemřelo. Péče sice netrvala 10 let, ale při stanovování důchodového věku bude k dítěti přihlédnuto jako k vychovanému, protože se dítě dožilo alespoň 5 let.

POZOR, NÁSLEDUJÍCÍ ÚPRAVA PLATILA PŘED 1. 1. 2023!

V době před rokem 2023 péči o dítě dále řešil § 4 vyhlášky MPSV č. 284/1995 Sb., kde je uvedeno:

Do doby péče o dítě potřebné ke splnění podmínky výchovy dítěte pro nárok ženy na starobní důchod (§ 32 odst. 4 zákona) se započítává též doba, po kterou žena nemohla o dítě osobně pečovat pro nemoc nebo proto, že dítě bylo ze zdravotních důvodů v ústavní péči.

Podmínka výchovy dítěte pro nárok ženy na starobní důchod (§ 32 odst. 4 zákona) se považuje za splněnou též, pečovala-li žena o nezletilé dítě

a) od jeho narození do jeho úmrtí, pokud dítě zemřelo po dosažení šesti měsíců věku, nebo

Od 1. 1. 2023 již nestačí pečovat o dítě do narození do jeho úmrtí po dobu 6 měsíců, ale jak je uvedené výše, podmínka výchovy dítěte je splněna v případě péče alespoň do 5 let dítěte.

b) aspoň poslední tři roky před dosažením věku potřebného podle zákona pro vznik nároku na starobní důchod.

Od 1. 1. 2023 se možnost počítat dítě jako vychované v případě, že je o něj pečováno v posledních třech letech před dosažením důchodového věku bez náhrady zrušila.


3.6 11 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
11 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den, jsem již 8 et ve starobním důchodu, dcera mi byla svěřena do péče po rozvodu 4 měsíce před svými 10 narozeninami,tj 4.3. Dcera je narozená 26.7. Nyní se se mnou býv. manžel pře o výchovné. Tvrdí že od 1.7.o dceru pečoval výhradně on….Zajímá mně, kdyby to dokázal,jak se bude posuzovat to, že při posuzování mého důchodu mi chybělo 25dní do 10 let péče o dceru, kterou mi započítali jako vychované dítě do důchodu. Bude se mi přepočítávat důchod?Šla jse se 2 dětmi o 1rok a 4 měs. dřív než s jedním dítětem.Jaký bude postup? Všechny doklady jsem předložila….děkuji

Marcela Nováková
1 rok od zveřejnění

Dobrý den, jsem ročník 1964, vychovala jsem dvě vlastní děti a v pěstounské péči mám 16letého chlapce. Fakticky ho vychovávám od jeho 13 let, oficiálně v pěstounské péči ho mám od 14,5roku. Tedy pokud beru jako rozhodující okamžik právní moci rozsudku o svěření do pěstounské péče. Tato péče zřejmě vliv na důch.věk nemá? Bere se v potaz faktická péče nebo soudní svěření? Děkuji předem za odpověď. Marcela Nováková.

Nada
5 roky od zveřejnění

Dobrý den narodila jsem se 1965 vychovala jsem 4 děti jedno mi zemřelo v 18 měsíci řeknete mi prosím kdy má nárok na bud předčasný důchod nebo starobní.