Žádost o důchod na plnou moc, zastupování

Plná moc a žádost o důchod

Žádost o důchod (a je jedno, zda starobní, invalidní nebo jakýkoliv jiný) může za žadatele podat jakákoliv osoba, která je k tomu oprávněná na základě plné moci. Před podáním žádosti o důchod prostřednictvím zmocněnce si velmi dobře rozmyslete, koho k žádosti zplnomocníte a zda má dotyčná osoba dostatečné informace, na které může být při sepisování žádosti o důchod dotazována. Plná moc k vyřízení důchodu nemusí být notářsky ověřená.

Vzor plné moci k podání žádosti o důchod

Plná moc k podání žádosti o starobní důchod

Já Jan Novák, bytem Nová 1, 123 45 Nová Lhota, r. č. 512 345 678, zplnomocňuji tímto paní Janu Novákovou, bytem Nová 1, 123 45 Nová Lhota, r. č. 515 345 678, k podání žádosti o starobní důchod na OSSZ Nová Lhota.

V Nové Lhotě dne 18. 10. 2013

……………………………………………
Jan Novák

Plnou moc přijímám.

……………………………………………
Jana Nováková

Souhlas s podáním žádosti o důchod

Za žadatele, kteří z důvodu špatného zdravotního stavu, nemohou podat žádost o důchod, může s jejich písemným souhlasem a doloženým potvrzením lékaře, podat tuto žádost jejich rodinný příslušník. Vzhledem k tomu, že souhlas se sepsáním žádosti o důchod musí být písemný (jedná se o obdobu plné moci uvedené výše), je snazší podat žádost o důchod na základě plné moci (nemusíte dokládat potvrzení lékaře).

Co když důchodce nemůže plnou moc podepsat?

V případě, že se žadatel o důchod nemůže dostavit na OSSZ ani sepsat plnou moc k podání žádosti, protože mu to jeho zdravotní stav nedovoluje (např. je v kómatu apod.), je nutné se dostavit (nejčastěji rodinný příslušník) na OSSZ s lékařským potvrzením o této skutečnosti. OSSZ požádá Českou správu sociálního zabezpečení o ustanovení opatrovníka pro podání žádosti o důchod podle § 32 správního řádu. Žádost o důchod je poté možné podat až po obdržení usnesení ČSSZ o ustanovení opatrovníka pro řízení.

Další informace

Další informace o podání žádosti o důchod naleznete v článku o starobním, předčasném, invalidnímvdovském, vdoveckém a sirotčím důchodu.


1
Diskuse čtenářů

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Milena Majerova

Dobry den jmenuji se Milena M*** jsem nar.24.10.1959.pracuji v anglicku uz 12a pul roku chtela bych poradat o predcasny duchod v cesku mam 4 deti kde se mam obratit o zadost a co k tomu vyrizovani potrebuji dekuji za vasi informaci