K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Kdy odejít do důchodu?

Dotaz:

Dobrý den,
nárok na starobní důchod mám 16.3.2015, starám se o osobu blízkou 2. stupně a jsem nyní na úřadu práce, který mi končí 8.12.2012, Je pro mě lepší odejít do předčasného důchodu v r. 2012 nebo až v r. 2013? Děkuji předem.

Odpověď:

Kdy odejít do důchodu?

Přestože vám nárok na hmotné zabezpečení končí již 8.12.2012, doporučuji vám počkat a o důchod si požádat od 1.1.2013. Nejen, že si takto snížite krácení předčasného důchodu (od 26.12.2012 budete mít 9,9 % místo 11,4 %), ale také získáte výhodnější výpočet roku 2013. Více informací můžete získat z článku Odejít do důchodu v roce 2012 nebo 2013.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.