K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Důchodci a sleva na daniDotaz: Dobrý den,
Odpověď: Sleva na dani pro důchodceJak správně víte, od 1. 1. 2013 si poživatelé starobního důchodu, kteří jsou výdělečně činní, nebudou moci uplatnit slevu na poplatníka. Toto zpřísnění se týká i vás, protože není rozhodující, kdy důchod dostanete (výplatní termín), ale datum přiznání - celý příští rok budete v důchodu a nemáte nárok na slevu na poplatníka. Možná však existuje řešení: Jestliže od data, kdy jste převzala rozhodnutí o přiznání starobního důchodu neuplynulo ještě 30 dní, můžete se obrátit na místně příslušnou OSSZ a požádat o změnu data přiznání důchodu na 2. 1. 2013 - budete sice muset vrátit důchod za období od 28. 12. 2012 do 1. 1. 2013, ale získáte lepší výpočet (toto ale není důvod změny). Pokud budou finanční úřady postupovat jako v minulosti, kdy pracující důchodci také nemohli uplatňovat slevu na poplatníka (do r. 2007), bude rozhodujícím kritériem pro možnost uplatňovat celý rok tuto slevu stav k 1. 1. daného roku. Pokud změníte datum přinání na 2. 1. 2013, tak logicky 1. 1. 2013 důchodcem nebudete a budete moci slevu na poplatníka uplaňovat ještě celý rok. Upozorňuji, že tento postup nemám ověřený (doporučuji konzultovat na finančním úřadě). Minimálně však získáte lepší výpočet roku 2013. K. Mařík
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky. |