K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zvýšení důchodu u OSVČDotaz: Dobrý den,
Odpověď: Zvýšení důchodu pracujících OSVČZákon o důchodovém pojištění v tomto případě dává dvě možnosti, kdy je možné žádat o úpravu důchodu za činnost vykonávanou současně s pobíráním starobního důchodu:
U OSVČ je situace trochu komplikovanější něž u zaměstnanců, neboť až po podání přehledu o příjmech a výdajích za daný kalendářní rok lze zjistit, zda byl důchodce podnikající jako OSVČ pojištěn. Pro zvýšení důchodu se vám hodnotí doba od 10.10.2011. Aby mohla ČSSZ určit, zda vaše výdělečná činnost trvala nepřetržitě až do 10.10.2013 (nepřetržitě dva roky - bod 1 výše) a náleží vám tedy zvýšení za dva roky (2x 360 dní) nebo zda byla ukončena např. k 31.12.2012 (protože pokud byste neměl povinnost platit pojištění za rok 2013, bere se to pro podmínku uvedenou výše jako ukončení činnosti) a náleží vám tedy zvýšení za 1x 360 k 1.1.2013 (bod 2 výše), musíte mít podaný přehled za rok 2013. O úpravu důchodu si tedy budete moci požádat až po podání přehledu v roce 2014. V říjnu 2013 byste si mohl požádat pouze za podmínky, že se dobrovolně přihlásíte k sociálnímu pojištění - toto vám však rozhodně nedoporučuji, protože pak budete muset pojištění zaplatit, i kdybyste podle příjmů platit nemusel. To, že vám při výpočtu důchodu nebyly hodnoceny výdělky roku 2011 nemá na daný případ žádný vliv. K. Mařík
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky. |