K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Žádat o důchod nyní nebo zpětně?

Dotaz:

Dobrý den,
důchodového věku dosáhnu v únoru 2013. Můj zaměstnavatel mi nabízí setrvat v zaměstnání i nadále. Mám si zažádat o starobní důchod a pobírat ho při zaměstnání, nebo si o důchod zažádat zpětně po ukončení pracovního poměru? Pobírám vdovský důchod, nevím zda by to nebyl problém při zpětné žádosti o starobní důchod. Poradíte mi prosím, který způsob je pro mne výhodnější?
Děkuji.

Odpověď:

Žádat o důchod nyní nebo zpětně?

Ve vašem případě je rada jednoduchá - obě vámi navržené varianty jsou stejně výhodné. Pokud si o důchod požádáte zpětně (důchod se vyplácí až 5 let zpětně) dostanete vyplacenu na korunu stejnou částku, kterou byste dostala v pravidelných měsíčních splátkách. Toto nijak neovlivní ani pobírání vdovského důchodu, který by vám ode dne přiznání náležel pokrácený. V případě zpětného přiznání si ČSSZ sama zúčtuje přeplatek na vdovském důchodu s doplatkem starobního důchodu, tj. doplatí vám pouze rozdíl, který vám náleží.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.