K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Odejít do předčasného důchodu nebo být na úřadu práce?Dotaz: Dobrý den,
Odpověď: Invalidní důchod a práce nad nárokŽena narozená 23.12.1955, která vychovala 2 děti, má nárok na řádný starobní důchod 23.12.2015, tedy v 60 letech. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve o 3 roky dříve tedy 23.12.2012. V tento den však bude docházet ke krácení předčasného důchodu o 15,9 % výpočtového základu. Další nižší srážka pro vás vychází až 7.1.2013, kdy by činila 14.4 %. Pro rok 2013 však dosud nebyl výpočet důchodu stanoven, tudíž nelze v současnoti určit, zda by bylo vhodne počkat až na toto datum. Z vaší otázky vyplývá, že v současnosti již nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě vám jednoznačně radím odejít do předčasného starobního důchodu, protože stále je lepší pobírat sice pokrácený důchod, ale alespoň mít nějaký příjem, než být doma "zadarmo". V případě, že byste si v době do dosažení důchodového věku našla zaměstnání, můžete pobírání předčasného starobního důchodu přerušit a výdělečnou činností odmazat tratná procenta. Po ukončení tohoto zaměstnání byste si mohla požádat o přepočet důchodu. K. Mařík
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky. |