K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Danění důchodu při zpětném doplacení

Dotaz:

Dobrý den,
v roce 2012 jsem zažádal o starobní důchod zpětně k datu, které nastalo v roce 2011. V roce 2012 mi tak byl vyplacen důchod nejen za rok 2012, ale i za několik měsíců roku 2011. Celková částka reálně vyplacená v roce 2012 tak přesáhla 288 tis. Kč. Jak je to v takovém případě s povinností danit důchod přesahující 288 tis. Kč ročně? Vychází se z dvanáctinásobku výše vyměřeného měsíčního důchodu nebo z reálně vyplacené částky, zahrnující v daném případě i důchod za několik měsíců roku 2011?
Děkuji.

Odpověď:

Danění důchodu při zpětném doplacení

Poslední výklad Ministerstva financí, o kterém vím, byl takový, že se doplacená částka rozpočítala na jednotlivé měsíce, za které náležela. Rozhodující pak bylo, kolik vám náleželo za daný kalendářní rok a k doplatku za předchozí rok se nepřihlíželo.

Např.: Dostal jste doplatek za období 1.7.2011 do 31.12.2012 ve výši 360.000 Kč (20.000 Kč měsíčně). Doplatek je sice vyšší než 288.000 Kč, ale po rozpočítání na měsíce vám v roce 2012 náleželo pouze 240.000 Kč (pro zjednodušení nepočítám s valorizací) a důchod danit nemusíte.

Vzhledem k tomu, že tuto informaci nikde v zákoně nenajdete, ale jedná se "pouze" o výkladové stanovisko, doporučuji vám, obrátit se s vaším dotazem na váš finanční úřad.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.