K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Kdy může žena do předdůchodu?

Dotaz:

Dobrý den,
jsem v evidenci úřadu práce od 4/2012 a chtěla jsem jít na předdůchod. Ale jestli tomu dobře rozumím, nemohu ho využít (i když naspořeno mám) - moje datum narození 3.10.56. Proč se to odvíjí od nároku na starobní důchod mužů a ne žen?

Dotaz:

Dobrý den,
rozumím tomu tak, že když například jsme s manželem narozeni jeden rok a já půjdu do normálního starobního důchodu v 60 letech a on v 63 letech, tak já bych v případě zájmu o předdůchod mohla jít do předdůchodu v 58 letech a ne 5 let dopředu a užívala bych si předdůchodu jen 2 roky? Děkuji.

Odpověď:

Kdy může žena do předdůchodu?

Ano, obě chápete situaci kolem předdůchodu žen naprosto přesně. Do předdůchodu mohou odejít ženy ve věku o pět nižším než je důchodový věk muže stejného data narození. Není tedy rozhodující, zda je žadatel muž nebo žena a kolik případně vychovala dětí. Datum odchodu do předdůchodu je pro muže i ženy totožné.

Proč tomu tak je? Protože to tak vymysleli zákonodárci. U nich si musíte stěžovat, pokud se vám takto napsaný zákon nelíbí.

Domníváte-li se, že si budete předdůchodu "užívat", přečtěte si článek Předdůchodu nebo předčasný důchod? Co se vyplatí?

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.