K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Zdanění doplatku důchodu

Dotaz:

Dobrý den,
požádala jsem v září 2012 zpětně od 1. 1. 2010 o starobní důchod. Protože jsem v roce 2011 i 2012 měla příjem vyšší než 840.000,-- budu muset důchod zdanit. Není mi však jasné, jakou částku zdaním. Zda celý doplatek důchodu od r. 2010 nebo pouze výši, která připadá na rok 2012 a nebo důchod, který mi je pravidelně vyplácen od září 2012. Protože jsem se již setkala s různými názory, prosím o radu.
Děkuji.

Odpověď:

Zdanění doplatku důchodu

Jednorázový (zpětný) doplatek důchodu za dobu od vzniku nároku na důchod do doby vyřízení žádosti je od daně z příjmů osvobozen. Zdaňovat byste tedy měla pouze pravidelné splátky důchodu od roku 2012. Doporučuji vám však zkonzulovat vaši situaci na finančním úřadu.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.