K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Kontrola zdravotního stavu u invalidního důchodu

Dotaz:

Dobrý den,
byl mi uznán invalidní důchod 1. stupně. Posudková lékařka mi však říkala, že mi ho napíše pouze na rok - je to možné? Co po roce? To mi důchod skončí nebo se pak o mém důchodu bude rozhodovat znovu? Mám trvlé následky po úraze. Mám na mysli, jestli mi skončí automaticky nebo se bude znovu posuzovat můj zdravotní stav? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Kontrola zdravotního stavu

Zdravotní stav pro stanovení stupně invalidity posuzuje lékař LPS na příslušné OSSZ. Stejně tak jako rozhoduje o stupni invalidity, rozhoduje také o délce platnosti posudku. Po skončení této lhůty důchází k tvz. kontrolní lékařské prohlídce (KLP), při které bude znovu posuzován váš zdravnotní stav a může dojít ke změně stupně invalidity. Ke kontrolní lékařské prohlídce dochází nejčastěji po jednom až třech letech a je pouze na posouzení lékaře LPS, kdy bude tato prohlídka provedena. K přiznání invalidního důchodu trvale (bez KLP) dochází v menším počtu případů a u specifických zdravotních postižení.

Před uskutečněním KLP budete vyzván k předložení aktuální zdravotnické dokumentace, podle které poté posudkový lékař rozhodne - o kontrolu se tedy nemusíte, až do výzvy k doložení zdravotního stavu, starat.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.