K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Odchod do důchodu v roce 2013 - vyplatí se?Dotaz: Dobrý den,
Odpověď: Odejít do důchodu v roce 2012 nebo 2013?V první řadě bych rád zdůraznil, že odchod do důchodu v roce 2013 neznamená oproti odchodu v roce 2012 další odpracovaný rok. Pouze se vám budou započítávat také výdělky roku 2012, ty se však rozpočítají (velmi zjednodušeně řečeno zprůměrují) do delšího časového období. Porovnání výpočtů důchodů v roce 2012 a v roce 2013 jsme se již velice podrobně věnovali v článku Odejít do důchodu v roce 2012 nebo 2013? Jak z článku zjistíte, odchod do důchodu v roce 2013 není vůbec nevýhodnější a jsem opravdu rád, že jste nedala na "pavlačové řeči" a zeptala jste se u odborníků. Nyní však k samotné podstatě otázky: Ve vašem případě připadají v úvahu tři vhodná data odchodu do důchodu a to 19. 10. 2012, 10. 12. 2012, kdy získáte další rok pojištění a po Novém roce, kdy získáte ještě o něco lepší výpočet. Osobně jsem zastáncem odchodu již k 19. 10. 2012, protože pokud budeme počítat si hypotetickým důchodem 11.000 Kč a zvýšením důchodu za další rok pojištění ve výši 220 Kč, tak za dobu od 19. 10. 2012 do 9. 12. 2012 přijdete o částku cca 18.300 Kč (za měsíc a cca 2/3). Z toho vychází návratnost 83 měsíců (18300/220). Tyto sumy jsou sice imaginární, ale vycházejí z mojí praxe - návratnost bude přibližně stejná za všech okolností, protože čím vyšší důchod, tím vyšší zvýšení a naopak. Stejné je to i s odchodem v roce 2013. Nyní záleží pouze na vás, zda je pro vás takto dlouhá návratnost rentabilní. K. Mařík
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky. |