K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pracující důchodce a daněDotaz: Dobrý den,
Odpověď: Pracující důchodce a daněJak správně píšete, pracující starobní důchodci nebudou mít od 1. 1. 2013 možnost uplatňovat slevu na poplatníka ve výši 2070 Kč měsíčně. Začnu vaší poslední otázkou: Proč nejsou tyto informace nikde dostupné? Věřím, že podtext této otázky není mířen na nás, potažmo na náš web naseduchody.cz, protože, jak můžete vidět i v této poradně, snažíme se o maximální možné informování veřejnosti v oblasti důchodů. Tyto informace nejsou dostupné, protože Ministerstvo financí dosud neposkytlo výklad k této situaci. Můj názor je následující: Rozhodující pro stanovení zda v daném roce budete mít možnost uplatňovat slevu na poplatníka bude stav k 1. lednu daného roku (zda jste 1. 1. daného roku starobní důchodce - tak to bývalo i dříve). Pokud tedy do důchodu odejdete od 2. ledna (a to i zpětně) budete si celý rok moci uplatňovat slevu na poplatníka. Pokud dojde ke zpětnému přiznání důchodu a v daném roce nebudete mít na uplatnění slevy nárok, budete zřejmě muset podat dodatečně daňové přiznání a daň doplatit. Přerušit vyplácení řádného starobního důchodu jde, ale ne zpětně. Sledujte dál náš web a jakmile získáme k problematice slev na dani další informace, ihned je zveřejníme. Další informace najdete také v článku o zdanění důchodů. K. Mařík
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky. |