K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Jak si sám platit sociální pojištění?

Dotaz:

Dobrý den,
jsem ročník 1954 a momentálně jsem v částečném invalidním důchodě nyní 1. stupeň a navíc na úřadu práce. Jelikož nemůžu sehnat práci do starobního důchodu ješte nechci neboť by mi byl za 2 roky moc krácen, chtěla bych se odhlásit z pracáku a platit si socialní pojištení sama po dobu 2 let, kdy mi bude přiznán starobní důchod. Já už nechci ÚP, stejně se mi pojištení na ÚP na důchod nepočítá, už jsem tam 3 roky. Děkuji.

Odpověď:

Dobrovolné důchodové pojištění

Máte pravdu, že evidencí na úřadu práce již žádnou dobu pojištění nezískáte. Chcete-li si dobrovolně platit důchodové pojištění (nehodnotím teď výhodnost takového postupu, o které pochybuji), dostavte se osobně na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, kde se budete moci přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění. Minimální výše dobrovolného důchodového pojištěni činí v roce 2013 1812 Kč měsíčně. K přihlášení se potřebujete pouze občanský průkaz (pokud již nebudete v evidenci úřadu práce) a příp. číslo účtu, ze kterého budete pojištění platit.

Upozorňuji, že se jedná "pouze" o důchodové pojištění, nikoliv sociální, jak píšete. Takto placené pojištění se vám tedy hodnotí do důchodu, ale nevzniká z něj nárok na nemocenskou ani na podporu v nezaměstnanosti.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.