K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Odcházím do starobního důchodu, mohou mě propustit?

Dotaz:

Dobrý den,
od roku 2008 pobírám částečný invalidní důchod. Několik měsíců jsem byla evidována na úřadu práce a nyní dva roky pracuji. K 11.2. 2013 mám nárok na starobní důchod. Potřebuji poradit:
1/ Co přesně budu ještě potřebovat k žádosti o důchod?
2/ Kdy mám nahlásit odchod do důchodu stávajícímu zaměstnavateli?
3/ Může se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, když mám smlouvu na dobu určitou do 31.12.2014?

Odpověď:

Odcházím do starobního důchodu, mohou mě propustit?

1. Doklady potřebné k žádosti naleznete na stránce o starobním důchodu. Nemusíte již dokládat jednou doložené skutečnosti (např. rodné listy dětí).

2. Žádné takové datum není stanoveno, ale zaměstnavatel vám bude muset vyplnit potvrzení zaměstnavatele dle § 83 zák. č. 582/1991 Sb., takže o vašem odchodu se velmi brzy dozví.

3. Odchod do starobního důchodu není důvodem k rozvázání pracovního poměru podle zákoníku práce. Z důvodu odchodu do starobního důchodu vás tedy zaměstnavatele propustit nemůže. Chcete-li se však vyhnout "nepříjemnostem" se zaměstnavatelem, o starobní důchod si nyní žádat nemusíte, můžete dál pracovat a o důchod si požádat zpětně po skončení pracovního poměru na konci roku 2014.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.