K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit podrobnosti
důchod, důchody
DŮCHOD: STAROBNÍ | PŘEDČASNÝ | INVALIDNÍ | VDOVSKÝ | VDOVECKÝ | SIROTČÍ | PŘEDDŮCHOD

Musím zažádat o starobní důchod?

Dotaz:

Dobrý den,
narodila jsem se 29.8.1955, mám dvě děti, odpracovaných 39 let a od 1.7.2012 jsem vedena na úřadu práce. Podporu budu brát od 1.10.2012 z důvodu přiznání odstupného. Vzhledem k věku mohu být na úřadu 11 měsíců. Práce není. Bylo mi doporučeno odejít do předčasného důchodu. To nechci, protože strhnou hodně peněz a z čeho budeme žít. Starám se o manžela, který má po úraze z roku 1992 druhý stupeň závislosti a dostává příspěvek na péči.
Mohou mě nutit odejít do předčasného důchodu?
Děkuji.

Odpověď:

Povinnost odejít do předčasného důchodu

Žádný zákon nenařizuje komukoliv žádat si o důchod. Pokud si tedy někdo řekne, že si o důchod (jakýkoliv) do konce života nepožádá, nikdo ho k tomu nutit nebude a ani nemůže. Nikdo vás tedy nemůže nutit odejít do předčasného důchodu.

Zda se vám vyplatí zůstávat v evidenci na úřadu práce je odvislé od výše vaší podpory v nezaměstnanosti. To však nebylo předmětem vaší otázky.

K. Mařík

CHCI ŽÁDAT O
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod
Předdůchod

POBÍRÁM
Starobní důchod
Předčasný důchod
Invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Sirotčí důchod

Důležité
Výpočet důchodu
Poradna
- starobní důchody
- invalidní důchody
- pozůstalostní důchody
- předdůchody

Ostatní
Valorizace
Kontakty na OSSZ
PSSZ Praha
Zákony
Důchodový slovník

Vyhledávání
Ochrana osobních údajů, kontakty, podmínky.