Důchod z Ukrajiny – Ukrajinci a důchod

Důchod z Ukrajiny – Ukrajinci a důchod

Dnem 1. 4. 2003 vstoupila v platnost smlouva mezi Českou republikou a Ukrajinou o sociálním zabezpečení č. 29/2003 Sb. m. s. Na základě této smlouvy si Česká republika a Ukrajina navzájem uznávají doby pojištění. Datum 1. 4. 2003 je pro provádění smlouvy mezi ČR a Ukrajinou zásadní, protože místo trvalého pobytu žadatele o důchod v tento den (1. 4. 2003) rozhoduje o tom, která země bude hradit důchod za dobu pojištění před 1. 4. 2003.

Nárok na důchod

Pro nárok na starobní důchod musí občan získat potřebnou dobu pojištění. Pro nárok na invalidní důchod musí občan získat 5 let pojištění z posledních 10 let (příp. 10 let z 20). Dle smlouvy mezi ČR a Ukrajinou se pro nárok na důchod doby pojištění získané v obou zemích sčítají. Každá země však vyplácí důchod pouze za doby pojištění, které má podle smlouvy povinnost hodnotit (viz dále).

Př.: Pojištěnec odpracuje 10 let na Ukrajině a 30 let v ČR. V součtu získal 40 let pojištění a nárok na důchod z České republiky mu vznikne (získal alespoň 35 let doby pojištění).

Kdo vyplácí důchod?

Podle článku 39 odstavce 4 smlouvy mezi Českou republikou a Ukrajinou doby pojištění získané podle právních předpisů smluvních stran jejich občany ke dni vstupu smlouvy v platnost (1. 4. 2003) budou považovány za doby pojištění té smluvní strany, na jejímž území měl občan k uvedenému dni, nebo naposledy před tímto dnem, trvalý pobyt.

Doby pojištění před 1. 4. 2003

Měl-li tedy občan Ukrajiny k 1. 4. 2003 trvalý pobyt na území České republiky, budou se mu všechny doby pojištění před tímto datem hodnotit, jako by byly získány v ČR a nezáleží na tom, zda byly reálně získány v České republice nebo na Ukrajině. Pokud by měl stejný občan Ukrajiny k 1. 4. 2003 trvalý pobyt na Ukrajině, hodnotila by mu veškerou dobu pojištění před tímto datem Ukrajina, i kdyby před tímto dnem pracoval v Česku. Výše uvedené platí totožně i pro Čechy – např. Čech, který v letech 1990 až 2000 pracoval na Ukrajině, ale vždy měl trvalý pobyt na území ČR (tedy i k 1. 4. 2003) bude pobírat důchod pouze z ČR (dobu pojištění na Ukrajině mu zhodnotí ČR).

Doby pojištění od 1. 4. 2003

Doby pojištění získané od 1. 4. 2003 hodnotí vždy ten stát, na jehož území byla doba pojištění skutečně získána.

Př.: Čech pracoval na Ukrajině v letech 1990 – 2000 a v letech 2005 – 2010. Trvalý pobyt měl stále v ČR. Dobu odpracovanou na Ukrajině v letech 1990 – 2000 mu zhodnotí ČR (vysvětleno výše), dobu pojištění v letech 2005 – 2010 mu však zhodnotí ukrajinská strana (pro dobu od 1. 4. 2003 již není rozhodující stát trvalého pobytu žadatele, ale stát, kde bylo odvedeno pojištění).

Žádost o důchod – Ukrajina

Občané s trvalým pobytem v Česku si mohou své důchodové záležitosti vyřizovat na OSSZ. Občané s trvalým pobytem na Ukrajině by si své důchodové záležitosti měli vyřizovat u Penzijního fondu Ukrajiny, 01014 Kyjev, ul. Bastiona 9, tel. 294 89 33, ale žádost bude vyřízení i při jejím uplatnění u OSSZ.

Smlouva mezi Českou republikou a Ukrajinou o sociálním zabezpečení č. 29/2003 Sb. m. s. je ke stažení na webu MPSV.


3 2 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenka Kaňoková
2 roky od zveřejnění

Zdravím, kamarádka je Ukrajinka,s trv.pobytem v ČR má odpracováno 18let žádá o důchod v ČR.Kdo ji potvrdí odpracovaná léta na Ukrajině , když je Ukrajina ve válce.

Samuel Okrouhlý
2 roky od zveřejnění

Dobrý den,
jedna věc v té mezinárodní smlouvě mi není zcela jasná. Domnívám se správně, že zde v článku se tak nějak automaticky počítá s tím, že ukrajinský občan s TP v ČR ke dni 1. 4. 2003 byl pro vznik nároku na starobní důchod v ČR zaměstnán? Hledám odpověď na tohle: mí známí – ukrajinští občané, s TP v ČR od roku 1999, totiž neodpracovali ani den v ČR. Takže i přesto mají nárok na český důchod, protože ke dni 1. 4. 2003 měli TP v Česku? Nebo je toto datum podmíněno tím, že si zde museli i něco odpracovat? Před pár lety se šli zeptat na jejich spádovou ČSSZ, zda-li mají nárok na důchod, ale byli odmítnuti s tím, že pokud zde vůbec nikdy nepracovali, tak ne. Nevíte prosím někdo, co v jejich konkrétním případě platí, a jak by se jim dalo pomoct? Pouze z ukrajinského důchodu je v ČR vyžít bez stálé finanční pomoci jejich blízkých nereálné. Děkuji mnohokrát, Samuel Okrouhlý.

Pavla Reruchova
6 roky od zveřejnění

Dobry den.Mam dotaz.Moje znama pochazi s Litvy.Na uzemi CR i s trvalym pobytem a zamestnanim pusobi od roku 2005.Ted uz ji vznika nárok na duchod.Rocnik 1958.CHtela bych poradit,kde a jake podklady potřebuje k vyrizeni zadosti.Zda musí jet do Litvy,nebo staci zajit u nas na OSSZ.Budu Vam vdecna za jakoukoliv odpověď a radu.S pozdravem.Reruchova Pavla.

Ludmila Marčuk
7 roky od zveřejnění

Dobrý den . Potřebují poradit , na Ukrajině pobírám starobní důchod už par let .V Český jsem od 1995 roku, trvalé bydliště mam od 2005 roku . Zažádala jsem tady předčasný starobní důchod , a je malý . Slyšela jsem ze kdyby ne měla ten ukrajinský , tak ta částka pro mne byla by o něco vyšší . Je to pravda? Když ano , tak jak můžu tento ukrajinský důchod zrušit nebo odvolat ? Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den .