Výpočet starobního důchodu z invalidního – změna invalidního důchodu na starobní

Při dosažení důchodového věku mají možnost invalidní důchodci pobírající jakýkoliv stupeň invalidního důchodu, požádat si o starobní důchod. Odlišný výpočet starobního důchodu mají i lidé, kteří v minulosti pobírali jakýkoliv invalidní důchod. Jakým způsobem bude v těchto případech postupováno?

Invalidní důchod a dosažení důchodového věku

Invalidní důchodce pobírající jakýkoliv stupeň invalidního důchodu má možnost, požádat si o (předčasný) starobní důchod. Česká správa sociální zabezpečení starobní důchod k požadovanému datu přiznání (nejčastěji důchodovému věku) spočítá a postupuje následovně:

  • Starobní důchod vyjde vyšší než invalidní důchod – invalidní důchod bude odejmut a přiznán bude vyšší starobní důchod.
  • Starobní důchod vyjde nižší než invalidní důchod – žádost o starobní důchod bude zamítnuta a nadále bude náležet invalidní důchod v dosavadní výši. V 65 letech se invalidní důchod přejmenuje na starobní (bez dalšího přepočtu).
  • Starobní důchod vyjde ve stejné výši jako invalidní důchod – důchodce se může rozhodnout, zda chce pobírat starobní nebo invalidní důchod.

Zákonná úprava:
§ 58 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění
Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu více důchodů téhož druhu nebo na výplatu starobního nebo invalidního důchodu, vyplácí se jen jeden důchod, a to vyšší.

Ať už invalidní důchodce pobírá jakýkoliv stupeň invalidního důchodu, je vhodné si o starobní důchod požádat. Nižší starobní důchod než dosud vyplácený invalidní důchod pobírat není možné přiznat – na toto by neměli zapomínat především poživatelé invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (dříve plný invalidní důchod).

Výchovné

Výchovné může být součástí procentní výměry starobního důchodu (vč. předčasného) nejdříve od ledna 2023. Pokud se provádí shora popsané srovnání výše invalidního a starobního důchodu a žadatel/ka má nárok na přiznání výchovného, je výchovné součástí procentní výměry starobního důchodu a srovnává se tedy výše starobního důchodu vč. výchovného s výší invalidního důchodu.

Invalidní důchod, pokud nevznikne nárok na starobní důchod

Pokud invalidnímu důchodci nevznikne nárok na starobní důchod z důvodu nezískání potřebné doby pojištění, je dále vyplácen invalidní důchod, který se v 65 letech „přejmenuje“ na starobní a je dále vyplácen v dosavadní výši.

Výpočet důchodu – dříve byl přiznán invalidní důchod

Následující postup výpočtu se provádí v situaci, kdy byl v minulosti pobírán invalidní nebo i starobní důchod a nově je přiznáván opět invalidní nebo starobní důchod. Nepoužije se při změně stupně invalidního důchodu. Může jít tedy o situace:

invalidní důchod ⇒ starobní důchod (vč. předčasného)
invalidní důchod (byl odebrán) ⇒ invalidní důchod (nově přiznaný)
starobní důchod (předčasný) ⇒ invalidní důchod
starobní důchod (předčasný, dočasně krácený – dnes se již nepřiznává) ⇒ starobní důchod

Běžný výpočet důchodu je sám o sobě poměrně složitý. U žadatelů, kteří v minulosti pobírali, či stále pobírají invalidní důchod (opět jakéhokoliv stupně) nebo starobní důchod, se výpočet ještě komplikuje. Výpočet důchodu je poté proveden dvěma způsoby a dále se pracuje s výší (pro výše uvedené srovnání s dosavadní výší invalidního důchodu), která je pro důchodce výhodnější (vyšší):

  1. Důchod spočítán stejně jako každému jinému občanovi, který invalidní důchod nikdy nepobíral, tj. z výdělků z rozhodného období (až od roku 1986) a ze získané doby pojištění. Pobíraný částečný invalidní důchod se připočte k výdělkům, ale pouze v období do konce roku 1995 (pokud již byl v té době částečný invalidní důchod pobírán). Jinak je ale tento výpočet naprosto totožný s výpočtem důchodu každého jiného občana.
  2. Druhý způsob výpočtu vychází z myšlenky, že pokud člověk odejde do invalidního důchodu, klesnou mu zřejmě příjmy, za což by ale neměl být trestán. Starobní důchod se tedy vypočte z výdělků, který byly použity pro výpočet invalidního důchodu.
    Tento „průměrný výdělek“ zjištěný před vznikem invalidity je pro výpočet starobního důchodu řádně přepočten koeficientem, aby bylo dosaženo současné hodnoty peněz.

Výše uvedený srovnávací výpočet uvedený v bodě 2 je proveden ke každému dříve přiznanému důchodu (pokud byl např. dříve přiznán plný a poté částečný invalidní důchod apod.). Mimo výdělků ovlivňuje výši důchodu také získaná doba pojištění. Výše uvedený bod 2 lze interpretovat také tak, že po přiznání invalidního důchodu není již tak důležitá výši příjmů, ale to být nadále pojištěn (např. pracovat alespoň na zkrácený úvazek). To se týká především invalidních důchodců v prvním a druhém stupni invalidity. Invalidní důchodci pobírající třetí stupeň invalidního důchodu jsou „sociálně pojištěni“.

Př. 1: Panu Novákovi byl v roce 2003 přiznán částečný invalidní důchod. V roce 2024 žádá o starobní důchod. Částečný invalidní důchod byl vypočítán z osobního vyměřovacího základu (OVZ – zjednodušeně průměrného měsíčního výdělku) 10.000 Kč. Částečný invalidní důchod byl přiznán v částce 4.194 Kč. Po přiznání částečného invalidního důchodu pan Novák začal pracovat na zkrácený úvazek. V důsledku toho byl panu Novákovi při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 vypočítán osobní vyměřovací základ 21.000 Kč. Vzhledem k tomu, že měl v roce 2003 přiznán částečný invalidní důchod, došlo k přepočítání tehdy spočítaného osobního vyměřovacího základu koeficientem 2.7984 na částku 27 984 Kč (10000 x 2,7984). Starobní důchod bude panu Novákovi spočítán z osobního vyměřovacího základu 27 984 Kč (namísto 21.000 Kč). Při 48 letech pojištění tak pan Novák bude pobírat starobní důchod 19 947 Kč (namísto 18 640 Kč vypočítaných „klasicky“).

Př. 2: Pan Novák přestal za nějakou dobu po přiznání částečného invalidního důchodu pracovat. Výše uvedeným způsobem mu byl opět přepočítán původní osobní vyměřovací základ na částku 27 984 Kč. Vzhledem k tomu, že pan Novák získal pouze 35 let pojištění, byl mu v roce 2024 přiznán starobní důchod 15 736 Kč.

K výpočtu starobního důchodu výše vysvětleným způsobem (tj. při předešlém pobírání invalidního důchodu, tzv. STOP OVZ výpočet) můžete využít naši kalkulačku:

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Upozorňuji, že vše výše uvedené je uváděno značně zjednodušeně a tak, aby informaci pochopil i laik. Přesně, ale poměrně krkolomně, tuto situaci řeší § 19 zákona o důchodovém pojištění:
Starobní a invalidní důchod pojištěnce, který pobírá nebo pobíral některý z těchto důchodů nebo plný invalidní nebo částečný invalidní důchod, popřípadě důchod za výsluhu let, nesmí být vyměřen z nižšího výpočtového základu, než kolik činí výpočtový základ stanovený podle § 15 z osobního vyměřovacího základu, z něhož byl dřívější důchod vyměřen, vynásobeného koeficientem stanoveným jako podíl, v jehož čitateli je součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu, a přepočítacího koeficientu (§ 17 odst. 4) pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu, a ve jmenovateli je všeobecný vyměřovací základ za poslední kalendářní rok rozhodného období, z něhož byl zjištěn osobní vyměřovací základ při přiznání dřívějšího důchodu. Pokud dřívější důchod nebyl vyměřen z vyměřovacích základů stanovených za rozhodné období (§ 18), postupuje se podle věty první s tím, že ve jmenovateli je všeobecný vyměřovací základ za kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku přiznání dřívějšího důchodu; jestliže tento dřívější důchod nebyl vyměřen z výpočtového základu, považuje se za osobní vyměřovací základ všeobecný vyměřovací základ, z něhož byl tento důchod vyměřen, vynásobený přepočítacím koeficientem pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu. Pokud pojištěnec pobíral více důchodů, použije se nejvyšší výpočtový základ stanovený podle věty první a druhé. Koeficient podle věty první se stanoví s přesností na čtyři platná desetinná místa. Ustanovení § 16 odst. 9 platí zde obdobně.

Invalidní důchod a dosažení 65 let

V případě, že si invalidní důchodce o starobní důchod nepožádá nebo sice požádá, ale žádost bude zamítnuta, protože starobní důchod vyšel nižší než vyplácený invalidní důchod, bude stejně při dosažení věku 65 let (případně při dosažení důchodového věku, pokud je vyšší než 65 let) invalidní důchod „přejmenován“ na starobní. V tomto případě nedochází k žádnému přepočítání a jde skutečně pouze o změnu názvu vypláceného důchodu na starobní – starobní důchod bude náležet ve stejné výši, jako dosud náležel invalidní důchod.

Zákonná úprava:
§ 61a zákona o důchodovém pojištění
(1) Nárok na invalidní důchod zaniká dnem, kterým jeho poživatel dosáhl věku 65 let; tímto dnem vzniká tomuto poživateli nárok na starobní důchod.
(2) Starobní důchod, na který vznikl nárok podle odstavce 1, náleží ve výši, v jaké náležel dosavadní invalidní důchod.
(3) Nárok na starobní důchod podle odstavce 1 nevylučuje nárok na starobní důchod podle § 29 odst. 1, 2 nebo 3.
(4) Pro účely souběhu nároků na výplatu důchodů podle § 59 odst. 1 se na starobní důchod, na který vznikl nárok podle odstavce 1, hledí jako na dosavadní invalidní důchod.

Počítá se částečný invalidní důchod do výdělků?

Jak je uvedeno výše, částka vypláceného částečného invalidního důchodu se k výdělkům získaným výdělečnou činností připočítávala pouze v období do konce roku 1995. Částečné invalidní důchody vyplacené od roku 1996 se již do vyměřovacích základů (výdělků) nezahrnují. Plný invalidní důchod (dnes invalidní důchod pro invaliditu III. stupně) se jako vyměřovací základ nehodnotil nikdy.

Počítá se invalidní důchod třetího stupně do důchodu?

Výše uvedené postupy platí obecně pro všechny invalidní důchody (kromě zápočtu částečné invalidního důchodu do výdělku do roku 1995). Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (dříve plný invalidní důchod) je tzv. náhradní dobou pojištění, která se při výpočtu důchodu hodnotí v rozsahu 80 %.


4.5 48 hlasujících
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
2 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den.
Mám jeden dotaz, který nevím, jak si ověřit, protože jsem se to nikde nedočetl.
Říká se, že máme nárok na důchod po odpracování 35 let. Zdejší tabulka ovšem ukazuje i důchod při odpracovaných třeba 10 let. Je chyba v tabulce a nebo je jedno kolik odpracujete let a důchod dostanete v poměrné částce? nejnižší např. 5000kč.
Pokud neodpracujete jediný den v životě, máte nárok na průměrný důchod, nebo základní a nebo na žádný?
Děkuji za odpověď

Vladimír Rath
5 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den,
od roku 2005 jsem pbíral ČID pak mi byl překlopen do ID 1stupně ted jsem byl uznán plněinvalidní a dán ID3stupně jak se bude přepočítávat výše důchodu. Děkuji Vladimí Rath

Libor Král
11 měsíce/ů od zveřejnění

Dobrý den.je mě 60 let a pobiram invalidní důchod 3 stupně již 3 roky.do starobního důchodu jdu za 5let a zatím pracuji jen na zkrácený úvazek 6 hodin.rikal mě známý že do starobního důchodu nemusím již žádat protože mě bude převeden automaticky bez žádosti a leta za práci v důchodu 3 stupně na jeho výši nemají žádný vliv.dekuji za odpověď.

Miroslav
1 rok od zveřejnění

Datum narození 4.8.1959 V srpnu 2021 mi byl přiznán Inv. důchod lll.stupně v únoru 2023 mi byl změněn na l stupeň celou dobu pobírání Inv.duchodu pracují na poloviční úvazek při dosažení starobního důchodu se bude brát v potaz již vypočtený důchod nebo se bude provádět nový výpočet? Děkuji za odpověď M.Macháček

Bob
2 roky od zveřejnění

Děkuji autorovi a www serveru za držení a obnovu tohoto článku, včetně orientačního výpočtu důchodu.

Jaroslav Šmelhaus
2 roky od zveřejnění

Dobrý den, pobírám inv. důchod 2 stupně a pracuji. V 65 letech mi bude údajně překlopen do starobního, ale já si ještě nechci zažádat o starobní důchod. Jak mám postupovat. Děkuji

Bob
2 roky od zveřejnění

To Vám závidím mít 2 ID a chete ještě pracovat v důchodu. Já již po 43 letech práce s nejlehčím ID práci nehledám, protože to již kvůli bolestem nezvládám. Normálně nezažádáte o důchod. Rozhodnutí je na Vás a já jdu tiše “ závidět „.

František Sečkař
2 roky od zveřejnění

Jsem ID v prvním stupni od 2016 a pobírám k tomu výsluhu co by bývalý hasič. Do starobního mám jít v 63letech a 10měsíců tedy v září 2022. Pracuji na na poloviční úvazek co by bezpečnostní pracovník z důvodu maximalizace odpracované doby pro výpočet důchodu. V mém případě pro konečný výpočet bude zřejmě nejlepší výpočet STOP OVZ neboť stávající výdělek je vcelku nízký. Vzhledem k tomu že bych měl zájem pracovat i nadále pokud mi to zdraví dovolí s tím že bych nežádal o starobní důchod a pracoval bych tak zvaně na procenta. Jen nevím zda je to v mém případě možné (ID + výsluha). Děkuji

Jana Mindžaková
2 roky od zveřejnění

Dobrý den, mám důchod 1. stupeň a chodím pravidelně do zaměstnání teď mám jít 24.4.2022 do starobního důchodu jak se mi bude vypočítávat výše důchodu. Děkuji Jana

Vlastik
3 roky od zveřejnění

Dobrý den. Výměr už mám z roku 2005. Porovnal jsem si rok 2020 a 2021 a navýšeni je něco jen přes dvě stovky. Poslední dva roky se přidalo stávajícím důchodcům hodně, ale ve výpočtu nových důchodu se vše projevuje minimálně, proč ?

Miriam
3 roky od zveřejnění

Dobrý den. Prosím, jak je to s výpočtem starobního důchodu, kdyz mi byl po přiznání důchodu vdovského ID pokrácen o dvě třetiny, tedy na 3000kc ? Jako ID třetího a předtím plného ID mi myslím vdovský důchod náleží doživotně. Tím pádem ovšem částka vdovského důchodu je několikanásobně vyšší, jež současná výše mého ID . Jak se tedy počítá starobní důchod u soubehu důchodu ?.Nebo jelikož tvoří většinu mého příjmu se počítá z vdovského? Nebo o vdovský j přijdu? Pokud ne, bude se počítat z toho zkráceného ID, i když předtím během vakorozaci už dosáhl 9000kc ? Ony důchody přiznané před r 89 nebyly nikdy valorizovány vůči změně podmínek v novém režimu. Mám dojem že jsem začínala někde na 800 Kč proto byl tak nizoučký
Děkuji

Naposledy upravil/a Miriam
Marta Bradáčová
3 roky od zveřejnění

Dobrý den, od roku 2002 jsem invalidní důchodce III. stupně, od roku 2015 pracuji dosud. Je mi 54let,kdy mohu odejít do starobního důchodu? Děkuji

Naposledy upravil/a Marta Bradáčová
Jitka
4 roky od zveřejnění

Dobrý den,mám dotaz .Od ledna 2017 pobírám invalidní důchod prvního stupně a zároveň pracuji na zkrácený pracovní úvazek na 6 hodin. Do starobního důchodu jdu v červenci 2021. Jak se mi budu vypočítávat starobní důchod . Když z důvodu invalidy pracuji od roku 2017 na krácený úvazek.Děkuji odpověď . Jitka

Renata Allohová
4 roky od zveřejnění
Reakce na:  Jitka

Ahoj Jitko, důležité je že pravuješ, do výpočtu ti půjde plat i ID sčítá se to co bude vyšší to si necháš ale když pracuješ tak bude starobní asi vyšší, záleží na výdělku. Renata

Jarmila Nejezchlebová
11 měsíce/ů od zveřejnění
Reakce na:  Jitka

Dobrý den, prosim o radu pobirala jsem invalidni důchod 1stupně od roku1990, do roku 2008 kdy jsem měla autonehodu a 1rok 3 stupně, pak mi byl a tím dodnes snížen na 2 stupeň, pracuji na zkrácený úvazek a mám strach, že díky práci na poloviční úvazek budu mit nízký duchod, můžete mi poradit?

jan horbal
5 roky od zveřejnění

kolik se mě bude počitat roku pojištěni na starobni duchod když mam 33roku odpracovanych a 3roky z uřadu prace když se počita uřad prace jen 80% bude mě to stačit na starobni duchod. od roku1992 mam častečny duchod.potřebuji dobu pojištěni 35let. Děkuji za odpověd

Zd.
3 roky od zveřejnění
Reakce na:  jan horbal

O fous Vám to vyjde, protože 3 roky na pracáku (při splnění dalších podmínek) je 2,4 roku odpracovaného, takže to bude těcj 35 roků.

Mária
5 roky od zveřejnění

dobrý den.jsem neslyšici. já chci vědet. mam plny invalidni duchod 3st. na starobni kolik bude?

Dagmar Šimová
6 roky od zveřejnění

Zajímalo by mne,zda konečná částka ve výpočtu zahrnuje i základní výměru důchodu.
po zadání údajů mi vyšel starobní důchod cca o 2500Kč nižší oproti nynějšímu ID 3.st po valorizaci v roce 2018

Dagmar Novotná
6 roky od zveřejnění

DOBRÝ DEN v roce 2005 jsem dostala invalidní důchod 1 stupně a to 3 600.- mám dotaz po valorizaci jsem pobírala invalidní důchod 6 320.- teď mi byl přiznán plný invalidní jak je možné že mi důchod počítali z původní částky 3 600 a ne z částky 6 320 jak je možné že lidem ukradnou valorizaci za ty roky můžete mi poradit prosím děkuji za odpověď s pozdravem Dagmar

Vinkler Rudolf
1 rok od zveřejnění
Reakce na:  Dagmar Novotná

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat,pobiram ivalidní důchod 2 stupně ve výši 11127.kc
a mám chorobu z povolání,
Letos jsem dovršil 60let, pracoval jsem jako OSVČ, mám zaplaceno celou dobu sociální a zdravotní.
Důchod mám cca2011.
Zajímalo by mně přibližná částka starobního důchodu.
Pracovní zařazení mám V4 stupni,tak možná můžu jít do starobního důchodu už příští rok pokut přijde důchodová reforma.
Děkuji za odpověď Vinkler

JANA PILBAUEROVA
6 roky od zveřejnění

JE MI 56 LET MAM 3 deti jedno z tech trech je poztizene a jeste mam v pestonske peci 1 dite chtela bych vedet kdy muzu jit do duchodu ,dekuji

Pavel Harasim
6 roky od zveřejnění

Dobrý den, pobírám ID 1 stupně, je nějaký rozdíl mezi zdravým člověkem a invalidou při odchodu do předčasného důchodu? Děkuji za odpověd.

jaroslav nevrkla
7 roky od zveřejnění

dobry den po 16 letech na sachte sem mel pracovni uraz a nasledne cid 2 stupen jsem 5 let na pracovnim urade podporu jsem nebral zamestnani nesehnal pro omezeni telesneho postizeni i pres nabory na pu pobiram rentu a cid jak se mi bude vypocitavat duchod jdu za 5 let mam 2 roky vojenske sluzby 4 roky studia stredniho

František Podhorný
7 roky od zveřejnění

Dobrý den,chtěl bych se zeptat.19.ledna 2017 mi bude 65roků,pobírám částečný invalidní důchod od 2.2.2008 .Plný invalidní důchod jsem pobíral od 16.12.1996 ,potom částečně invalidní až dosud.Po dovršení 65let budu prý automaticky převeden do starobního důchodu ve stejné výši.Chci se zeptat,jestli mohu zažádat o výpočet starobního důchodu a jaká mi bude přiznána výše důchodu,pokud starobní důchod bude nižší.Od 5.10.2010 ještě pracuji,průměrný výdělek asi 10000kč.Děkuji Podhorný

Bronislava Muchová
7 roky od zveřejnění

Dobrý den pobíram invalidní duchod 1 stupně a jsem vedena na uř.prace 7.5 let mam 31,5 let placené pojistné a 3 děti do duchodu mam jít 8.1.2020 mužu žadat o předčasný duchod o 16 měsícu dříve děkuji